Abant gölü yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 7,39 / 10 | 69 kisi / 510 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Abant gölü
Türkiye’nin kuzeybatı kesiminde, Bolu ilinin güney batısında etrafı çamlık tepelerle çevrili, tabii manzarası çok güzel bir göl. Batı Karadeniz sıradağlarına dahil, Bolu, Düzce ve Mudurnu arasında uzanan Abant Dağlarının kuzey batısında olup, Bolu’nun 34 km güney batısında yer alır. Yüzölçümü 1.28 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 1298 metredir. Abant Deresi vadisinde heyelan sonucu meydana gelmiş set (tabii baraj) gölüdür.

Suyunun bir kısmı Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. Etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna gibi aksettirir. Gölün etrafı çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçları ile süslüdür. Kuzeybatı bölümünde geniş bir alanı kaplayan yarı bataklık, hızla genişleyerek zamanla gölün daralmasına sebep olmuştur. Kıyı boyunca 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır.

Gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. Şiddetli kışlarda göl buz tutar. Etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde fazla bir faaliyet yoktur. Etrafında turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır. Göl, İstanbul-Ankara yoluna 25 kilometreyi bulan asfalt bir yolla bağlıdır. Bu yolun her iki tarafı çam ormanıdır. Yayla havası, çam kokusu fevkalade manzarası ile görülmeye değer bir yerdir.

türkiyenin gölleri, türkiyedeki göllerimiz, abant gölü, abant gölü hakkında, abant gölü ile ilgili bilgiler, abant gölü bilgi, abant gölü hakkında bilgi, abant gölü ile ilgili bilgi, abant gölü hangi bölgededir, abant gölü hangi bölgemizdedir, abant gölü hangi ilimizdedir, abant gölü hangi şehirdedir, abant gölünün özellikleri, abant gölü nerededir, abant gölü nerde, abant gölüne nasıl, abant gölü tanıtımı,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

  1. tuncay
    03 Kasım 2013 | Cevapla

    kültür turu ile giderseniz kesinlikle sucuk ekmek yemeyin. çok kötü ve çok pahalı bilginize