Ataürkün Ölçülerde Yaptığı Yenilikler Nelerdir yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,14 / 10 | 21 kisi / 171 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

ATAÜRKÜN ÖLÇÜLERDE YAPTIĞI YENİLİKLLER
TAKVİM SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK
Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat takvim ve ölçüler Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum sosyal ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.

Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925’te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar kullanılmakta olan Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi l Ocak 1926’dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında alaturka denilen güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp günlük hayat düzene sokuldu.

1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931’de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın endaze okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935’te çıkarılan bir kanunla cuma günü olan hafta tatili değiştirilip cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

atatürk, ataürkün ölçülerde yaptığı yenilikler, ataürkün ölçülerde yaptığı yenilikler nelerdir, ataürkün ölçülerde yaptığı yenilikler hakkında bilgi, ataürkün ölçülerde yaptığı yeniliklerle ilgili bilgi, ataürkün ölçülerde yaptığı yenilikler ile ilgili bilgi, ataürk ölçülerle ilgili hangi yenilikleri yapmıştır, ataürk ün ölçülerde yaptığı yenilikler, ataürk ün ölçülerde yaptığı yenilikler nelerdir, ataürk ün ölçülerde yaptığı yenilikler hakkında bilgi, ataürk ün ölçülerde yaptığı yeniliklerle ilgili bilgi, ataürk ün ölçülerde yaptığı yenilikler ile ilgili bilgi,