Beydaba Hakkında Bilgi yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 7,60 / 10 | 217 kisi / 1.650 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Beydaba Hakkında
M.Ö. 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Hint yazarıdır. Beydeba’ nın hayatı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı üzerine birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu adı Ketku olan bir [aryan] olduğu kanısındadır. Bakü’ de doğup, sonraları Hindistan’a göç ettiği rivayet edilir. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne’ yi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem’ e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.

Eser adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen “Kelile” ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen “Dimne”. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir.

Beydebanın eserleri:Kelile ve dimne, Ateş sıcaklığında dürüstlük sınavı, Bülbül ile bağcı, Nasihat-el külliye.

Beydabanın Eserleri : Kelile ve Dimne

beydaba, beydaba kimdir, beydaba hayatı, beydaba hakkında bilgi, beydabanın hayatı, beydabanın eserleri, beydabanın biyografisi, beydabanın hayatı ile ilgili bilgiler, beydaba hakkında, beydaba ile ilgili bilgiler, beydaba bilgi, beydaba hakkında bilgi, beydaba ile ilgili bilgi, bey daba, Beydebanın Eserleri, Beydebanın eserleri, beydebanın eserleri, beydeba