Boşa Akan Su yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,90 / 10 | 31 kisi / 276 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

AYRICA BAKINIZ

BOŞA AKAN SU
Çok fazla önemsenmese de saniyede 1 damla damlatan musluk yılda yaklaşık 6 ton su kaybına yol açmakta, sifon ise ortalama 8 ton suyu boşa harcamaktadır.

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken 2 dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor. 5 kişilik bir ailede bu rakam günde 100 litreye ulaşmaktadır.
Bir otomobilin kova yardımıyla yıkanması sırasında 20 litre su harcanırken, yıkama işinin hortumla yapılması durumunda bu miktar 300 litreye kadar çıkabilmektedir.
Damlayan bir musluktan boşa akan su, tonlarca su sarfiyatı demektir.

SUYUMUZU BİLİNÇLİ KULLANALIM
Yaptığımız araştırmalara göre İstanbullular’ın % 16’sı dişlerini fırçalarken, %15,5’i tıraş olurken musluğu açık bırakmaktadır. % 36,2’si ise arabasını hortumla yıkamaktadır.

Suyumuzu bilinçli kullanmak hem aile bütçemize, hem ülke ekonomisine, hem de gezegenimize iyilikte bulunmaktır. Böylece su kaynaklarının uzun vadeli kullanımı mümkün olabilir ve gelecekte susuzluk sorunuyla karşılaşmayız.
Bu bakımdan bilinçli bir tüketici olarak suyun boşa harcanmaması, yani suyun israf edilmeden ihtiyaçlarımızı karşılayacak biçimde kullanılması, sorumlu bireyler olarak hepimiz için bir zorunluluktur.

SUYU BİLİNÇLİ KULLANMAK, YAŞAM KALİTEMİZİ DÜŞÜRMEZ
Çoğumuzun kafasında tutumlu olmak, az su kullanmak, adeta kirli olmakla bir tutuluyor. Suyun daha tutumlu kullanılması demek bulaşığın elde yakınması, çamaşırın elde yıkanması, daha az banyo yapılması, sifonun daha az kullanılması gibi algılanıyor.
Oysa suyu tutumlu kullanmak, su tüketim alışkanlıklarımızı olumlu yönde değiştirerek, suyu bilinçli kullanmaktır; adeta damlaların hesabını yaparak suyun hiç bir şekilde boşa akmamasını sağlamaktır.

SU İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?
Günlük faaliyetlerimizde özen gösterip alacağımız basit bir takım önlemlerle, hem su israfını hem de su faturamızın kabarık gelmesini önlemiş oluruz. Yeryüzünün dörtte üçü su olduğu halde sadece bu suyun % 1’nin ulaşılabilir su olduğu unutmayalım. İyi bir tüketici, dişlerini fırçalarken, traş olurken, otomobilini yıkarken boşa akan musluk sularının, boşa harcanan paralar olduğunu bilir.
* Evimizde su kaçağı olup olmadığını tespit edelim. Su sızdıran bir rezervuarın harcadığı su, sizin harcadığınız sudan fazla olabilir. Damlayan musluklarımızı, su kaçağı olan tesisatlarımızı onaralım.
* Evlerimize satın alacağımız su tüketen ev aletlerinin (çamaşır ve bulaşık makineleri, musluklar, rezervuarlar) su ve enerjiyi verimli kullanan modellerini tercih edelim.
* Kullandığımız bulaşık ve çamaşır makinelerini tam doldurmadan çalıştırmayalım.
* Halılarımızı hortumla yıkamayalım. Halı yıkama makinesi ile yıkayalım ya da silelim.
* Araçlarımızı hortumla yıkamak yerine kovaya dolduracağımız su ile temizleyelim.
* Duş alırken ve banyo yaparken ihtiyaç kadar su tüketelim. Banyo yaparken ayarlanabilir duş başlığı kullanalım. Bu duş başlığı dakikada en fazla 9-12 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir.
* Tıraş olurken, diş fırçalarken ve abdest alırken suyu boşa akıtmayalım. Temiz suyun aktığı zaman atıksuya dönüştüğünü unutmayalım. İçme suyu ve atık su arıtma maliyetinin yüksek olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım.
* Sifonu her çekişimizde litrelerce su harcanıyor. Rezarvuar satın alırken sadece fiyatını değil, aynı zamanda su tüketiminde tutumlu olup olmadığına da bakalım. Örneğin biri az, diğeri çok su alan iki hazneli rezarvuarları tercih edelim. Rezervuarı değiştirmek istemiyorsak içine su dolu bir şişe koyarak su tüketimini azaltabiliriz.
* Bahçe suluyorsak, sulama işlemini buharlaşmanın az olduğu sabah ve akşam saatlerinde yapalım.

Boşa akan suyun kaybı 8 milyar $
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün yayın organı Su Dünyası Dergisi’ne, enerjide dışa bağımlılığın mahzurlarını ortadan kaldırmak için neler yapılabileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Enerjide dışa bağımlılığın daha çok doğalgazda ortaya çıktığına işaret eden Günay, 2005 yılında 800 milyon metreküp doğalgaz üretilirken, 27 milyar metreküpten fazla doğalgazın tüketildiğini kaydetti.

Doğalgazın etkin ve verimli kullanılmasını sağlamanın ve Türkiye’nin enerji geçiş köprüsü olma potansiyelinin pratiğe çevrilmesinin önem taşıdığını anlatan Günay, şunları söyledi:

“Isınma ve bir kısım sanayi girdisi açısından doğalgaz vazgeçilmezdir, ama elektrik üretimi konusunda dışa bağımlılık doğru değildir. Çünkü Türkiye’nin elektrik üretebileceği yerli kaynakları vardır ve bunların başında da su gelmektedir. Şu an Türkiye’nin 2005 yılı yıllık üretimi 160 milyar kilovat saattir (kWh). Biz suyumuzu özel sektör aracılığıyla planlı bir şekilde kullanabilirsek, elektriğimizi buradan üretebiliriz. Yaptığımız hesaplamalara göre kullanamadığımız suyun kaybı 8 milyar dolardır.”

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE KULLANILMASI
Suyun elektrik üretiminde özel sektöre açılması konusunda bütün kurumların mutabakat halinde olduğunu belirten EPDK Başkanı, bu konudaoldukça önemli bir noktaya gelindiğini, ancak bunun için toplumsal desteğe de ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

“Sudan özel sektörün kazanması demek, milletin kazanması demek. Kazancın yarısının devlete vergi olarak dönmesi demek, binlerce insanaistihdam demektir” diyen Günay, Türkiye’de batıda olduğu gibi elektriğin de rekabet ortamında alıp satılabilir hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Günay, özel sektörün su sektöründeki yatırımlarıyla ilgili olarak da “Küçük HES’lere çok yoğun bir ilgi var ancak önündeki bürokratik engelleri de kaldırmak gerekiyor” dedi.

NÜKLEER ENERJİ
Enerji piyasasının düzenlenmesi ve planlanması sürecinde enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından nükleer enerjisinin de önem taşıdığını belirten Günay, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Nükleer enerji ülkemizin itibarı ve teknolojik gelişmeye yapacağı katkılar açısından mühim bir meseledir. Ancak nükleer enerjinin orta ve uzun vadeli planlar çerçevesinde değerlendirilmesi gerekiyor. Planlama, inşa ve kamuoyunun desteğinin alınması gibi konuları göz önüne alırsak, bunun kısa bir süreç olmadığını düşünüyorum. Nükleer gereklidir ve olmalıdır, ancak hangi tarihten başlayacak, yasal çerçevesi ne olacak gibi konular da ayrıntılı planlar yapılmalıdır.”

Boşa akan sular
Suların boşa akması nedeniyle yılda yaklaşık 8 milyar dolarlık enerjinin zayi olduğunu anlatan Veysel Eroğlu, “DSİ Genel Müdürlüğüm sırasında, Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliği çıkarıldı. Bu bir milattır. Çünkü düşünün 50-60 yıldan bu yana potansiyelin ancak 12 bin megavatlık bir kısmı değerlendirilebilmiş. Bu da yüzde 20-25″e tekabül ediyor. Yani 130 milyar kilovatlık potansiyelin ancak 30 milyar kilovatlık kısmı kullanılabilmiş” diye konuştu. Türkiye”nin inanılmaz bir şekilde geliştiğini ifade eden Eroğlu, enerji ihtiyacının kalkınma hızına paralel, hatta onun üzerinde seyrettiğini söyledi. Türkiye”nin 2010 yılı enerji ihtiyacının 230 ila 237 milyar kilovat/saat, 2020 yılında ise 406-499 milyar kilovat/saat olacağının tahmin edildiğini belirten Eroğlu, enerji talebindeki yıllık artışın yüzde 8 civarında olduğunu kaydetti.

Boşa Akan Su, Su israfı, Boşa Akan Su hakkında bilgi, Boşa Akan Su ile ilgili bilgi, Su tasarrufu, Su israfını önlemek için neler yapılmalı