Hakkında Bilgi

Bugünün Saraylısı Kitabının Özeti

Bugünün Saraylısı Kitabının Özeti

Kitabın Adı : BUGÜNÜN SARAYLISI
Kitabın Yazarı : Refik Halit KARAY  ----> Yazarın Biyografisi TIKLA
Yayın Evi : İnkılap
Basım Yılı : 1985

1-)Kitabın Konusu :
Orta gelirli İstanbul’da yasayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelen bir kız ve bu ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi konu ediliyor. Kızın aileye gelir olarak sağladığı katkılar, kaprisleri ve güzel olmasından dolayı bir çok talip çıkması aile içinde nasıl etkiler yaptı anlatılıyor.

2-)Kitabın Özeti :
Postacının bile pek seyrek uğradığı evlerine postacı bir gün bıraktığı mektup evde şaşkınlık uyandırır. Mektupta Ata Efendinin teyze oğlu Yaşar kızını İstanbul’a yollayacağı yazmaktadır. Ayrıca yanında üç yüz lira göndermektedir. Böyle bir şeyi istemeyen Ata Efendi evde oluşabilecek problemlerden kaygılanmaktadır.Ama zengin olan teyze oğlunun göndereceği para hiçte göz ardı edilecek bir miktar değildir. Ayrıca kız güzel ise evde bulunan huzurun kaçabileceğini düşünmektedir.

Ama kız emrivaki bir şekilde gönderilir. Ve evde tahmin edilenden çok farklı bir kız çıkar karsılarına. Oldukça güzel olan kız evdekilerde dahil olmak üzere bir çok kişinin ilgisini kazanır. Eve yeni bir gelir kapısı da açılmış olur. Yaşar’ın İstanbul’daki iş ortaklarından da kızın geçimi için para vermektedirler. Ata Efendi’de kıza tutulur bu arada. Ata Efendi çalıştığı yerde güvenilir birisidir.Bir gün patronun oğlu Ayşen ile tanışır.Bu da iş yerinde Ata Efendi’ye bir karizma kazandırmıştır. Ata Efendi patronu ve Patronun oğlu ile daha sık bir araya gelirler ve patronun oğlu Rüştü kıza taliptir. Rüştü Ata Efendi ile oldukça ahbap olurlar. Ata Efendi terfi eder. Rüştü bir yere görürse Ata Efendi ve ailesini kimseye para ödetmez ve bir zengin gibi yaşamaya başlarlar. Daha sonra elçi Sait Reşit ile ilişkisi olan Ayşen yanlış bir karar verir ve elçi ile evlenerek yurt dışına çıkarlar.
Ayşen bu ilişkiden mutlu olmaz ve Rüştü ile Ata Efendi kız geri döndürmek için uğraşırlar. Ayrıca evde kız gidince eski haline dönmüş parasızlık baş göstermiştir. Kız da geri dönmek istemektedir. Evdekiler kızı özlemişlerdir. Ayşen geri döner. Patronun oğlu Rüştü ile evlenir.Böylece herkesin istediği son ortaya çıkmış olur.

3-)Kitabın Ana Fikri :
Para ve fiziki güzellikler insanların hayatına olumsuzluk ve huzursuzluk getirebilir. Bu gibi güzellikleri olması gerektiği gibi karşılamalı ve ne oldum delisi olmadan bunlardan faydalanılmalıdır. Çıkar her ne olursa olsun ahlaki değerlerden taviz verilmemelidir.

4-)Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirmesi :
Ata Efendi : Evin babası.
Üftade Hanım : Evin annesi.
Feride : Ata Efendi’nin Kızı.
Atıf : Ata Efendi’nin Damadı.
Yaşar : Ata Efendi’nin teyze oğlu.
Ayşen : Yaşar’ın Kızı.
Rüştü : Ata Efendi’nin patronunun oğlu.
İsmail : İşyerinin katiplerinden.
Mesture Hanım : İsmail beyin hanımı.
Berin : Mesture hanımın kardeşi.
Deniz : Berin hanımın kızı.
Alımsızoğulları : Yaşar Beyin ortakları.
Sait Reşit Bey : Mısır elçisi.

5- )Kitap Hakkında Şahsi Görüşler :
Anlatımı sade ve yalın bir kitap.Olayların akışkanlığı okuyucuya zevk veriyor.Aile ve ahlaki ilişkiler açısından çarpıcı bir eser. Yazar okuyucuyu fazla yormadan konuyu anlatıyor.
bugünün saraylısı, bugünün saraylısı kitabı, bugünün saraylısı kitap, bugünün saraylısı kitabının özeti, bugünün saraylısı kitap özeti, bugünün saraylısı kitabının konusu, bugünün saraylısı özet, bugünün saraylısı romanı özeti, bugünün saraylısı roman özeti , bugünün saraylısı roman, bugünün saraylısı romanının özeti, bugünün saraylısı kitabının yazarı, bugünün saraylısı romanı kısaca, bugünün saraylısı romanının özeti, bugünün saraylısı kitabının özeti, bugünün saraylısı kitap, bugünün saraylısı kitabının yazarı kimdir, kitap özetleri, kitap özeti, roman özeti, roman özetleri,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim