Çenek nedir yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 4,36 / 10 | 11 kisi / 48 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Alt Başlıklar

Çenek nedir
Çenek: Tohum yaprağı. Tohumun yapısındaki bitki taslağında bulunan yapraklardan her biri.

Çenek Nedir
Tohum içinde, bitki taslağında bulunan yaprak taslaklarından her birine verilen ad. Çeneklerin sayısına göre tohumlu bitkiler ikiye ayrılır: Bir çenekliler ve iki çenekliler. Mısır, buğday, arpa birçeneklilerden, fasulye ve bezelye gibi bitkilerse ikiçeneklilerdendir. Çenek yalnız tohumlu bitkilerde bulunur.

KAPALI TOHUMLULAR (Çiçekli Bitkiler): Tohumları meyve içindedir. Tek veya çift çeneklidir. Gelişmiş iletim boruları vardır.

a) MONOKOTİLEDON ( Tek Çenekli ): Embriyolarında tek çenek bulunan bitkilerdir. Yaprakları paralel damarlıdır, çiçek kısımları üçlü gruplar halindedir, kambiyum yoktur, iletim demetleri gövdede dağınıktır. Örnek: Buğday, Lale gibi.

b) DİKOTİLEDON ( Çift Çenekli ): Embriyolarında iki çenek bulunur. Çiçekleri 4’lü veya 5’li gruplar halindedir. Yaprakları ağ damarlıdır. Kambiyum vardır. İletim demetleri düzenli sıralanmıştır. Bezelye, Badem, Elma vs.


Çenek Nedir: Tohumda embriyoyu kaplayan etli bölüm.
Çenek Nedir: Kuşların gagasını oluşturan alt ve üst bölümlerden her biri.
Çenek Nedir: Böceklerde ağzın iki yanında bulunan parçalayıcı sert organ.

Biyoloji Sözlük, çenek, çenek nedir, çenek ne demek, çenek hakkında, çenek ile ilgili bilgiler, çenek hakkında bilgi, çenek ne demektir,