Hakkında Bilgi

Çim Hokeyi Hakkında Bilgiler

Çim Hokeyi Hakkında Bilgiler
Futbol alanı büyüklüğünde bir alanda, on birer kişilik takımların sopalar yardımı ile topu kaleye sokmak için mücadele ettikleri spor dalı.

Çim hokeyi, futbolla, buz hokeyinin bir karışımıdır. Bu iki spor dalı kadar popüler olmasa da Batı Avrupa'da da bayanlar arasında, Asya ülkesinde de erkekler arasında hayli yaygındır. Bu oyunun ilk olarak eski Yunan'da oynandığı, bugünkülere benzer kurallarının da Persler tarafından konduğu sanılmaktadır. Hokeyi İngilizlerden öğrenen Hintli ve Pakistanlılar, günümüzde bu spor dalında üst sıralarda yer almaktadır. 1908'den bu yana olimpiyatlarda yer alır. (1924 hariç).

Hokey, 19. yy'da Ingiliz okullarinda sikça oynanmistir. 1861 yilina ait bir tutanakta ilk erkekler hokey kulübünün, Londra'nin güneydogusundaki Blackheath'te kurulduguna iliskin kayit bulunmaktadir. Londra'daki bir diger hokey kulübü Teddingtan ise, çim hokeyi kurallarinda önemli degisiklikler getirmistir. Ellerinin kullanilmasinin ve sopanin omuzlardan yukariya kaldirilmasinin yasaklanmasi, top olarak kauçuk bir kübün kullanilmasi ve en önemlisi de bir sut alaninin benimsenmesi getirilen degisikler arasindadir. Tüm bu degisiklikler o sirada Londra'da yeni kurulan Hokey Birligi'nin belirledigi kurallar içine de alinmistir. Çim hokeyi, özellikle Ingiliz ordusu araciligiyla Uzakdogu'ya ve tüm dünyaya yayilmis, kisa sürede bayanlar arasinda da ilgi görmüstür.

Hokeyde uluslararasi karsilasmalar 1895 yilinda baslamis, 1971'den itibaren 4 yilda bir dünya kupasi düzenlenmistir. Bayanlar arasi çim hokeyi karsilasmalari 1895'ten bu yana düzenli olarak dostluk maçlari seklinde devam etmis, ciddi olarak uluslararasi karsilasmalar ancak 1970'lerde baslamistir. Ilk bayanlar dünya kupasi ise 1874'de düzenlenmistir.

Erkekler çim hokeyi karsilasmalari 1908'den bu yana, bayanlar çim hokeyi karsilasmalari ise 1980'den bu yana olimpiyat oyunlarinda yer almaktadir.

Dünya üzerindeki bütün çim hokeyi karsilasmalarini organize eden otorite kurulus FIH (Federation Internationale de Hokey)dir. Merkezi Belçika'nin baskenti Brüksel'de bulunan "Uluslararasi Hokey Federasyonu" 1924 yilinda kurulmus olup, 100'ü askin üyeye sahiptir. Diger uluslararasi hokey turnuvalarindan bazilari ise; Asya Oyunlari, Asya Kupasi, Avrupa Kupasi, Pan-Amerika Oyunlari'dir.

Alti asil ve alti yedek oyuncudan olusan takimlar arasinda oynanan salon hokeyi de son yillarda yayginlasmistir.

HOKEY OYUN KURALLARI

SAHA VE EKİPMAN
Çim Hokeyi Oyun sahası diktördgendir. Sahanın Uzunluğu 91.40 metredir, Sahanın genişliği 55.00 metre’dir.
Oyun alanını belirleyen çizgiler beyaz renkte olmalıdır. Tüm çizgiler 75mm. Genişliğinde olmalıdır.

Çim Hokeyinde Bayrak direkleri
Bayrakların Yüksekliği 1.20 ile 1.50 metre arasındadır. Sahanın her bir köşesine yerleştirilir. Tehlike arz etmemelidir. Genişlikte ve boyda 300 mm’yi aşmayan bayraklar olmalıdır.

Çim Hokeyinde Kaleler
Kalenin boyu 2.14 metredir, kalenin eni 3.66 metre’ dir.

Çim Hokeyinde Kullanılan Top
Topu küre şeklinde ve serttir, topun ağırlığı en az 156 gram en fazla 163 gram olmalıdır. Çevresi en az 224 mm. En fazla 235 mm.

Stick
stick düz ve ucu kıvrıktır. Tüm kenarlar yuvarlaktır. Toplam ağırlık 737 gramı geçemez.

Çim Hokeyi Oyuncuları
aynı tip kıyafet giymelilerdir. Rakibi tehlikeye sokacak birşey giyemezler. kıyafet ve malzeme stick dışında futbol malzemesinin aynısıdır.

Takımlar
Çim Hokeyinde takımlar 16 kişiden oluşur, sahada 11 oyuncu görev alır, Oyuncu değişikliği sınırsızdır.

Kaptanlar
koluna taktığı özel bir kol bandı ile ayırt edilir.

Hakemler

oyunu iki hakem yönetir.

Oyunun süresi
Çim Hokeyinde Oyun 35 dakikadan oluşan iki devre halinde oynanır. Devre arası 5 dakikadır.

Gol kaydetme
Hokeyde top hücum tarafından çember içinde oynandığında ve tamamen gol çizgisi üzerinden kale üst direğinin altından geçip çemberin dışına çıkmadığında gol olur.
Top çember içinde hücum tarafından oynanmadan önce yada oynadıktan sonra sopa ile oynanabilir yada sopaya veya savunmanın vücuduna değebilir.
Çember içinde oyun durdurulduktan sonra gol atılamadn önce top bir hücüm oyuncusu tarafından tekrar çember içinden oynanmalıdır.
Kaleci. Golü engellerken penaltı vuruş kuralını ihlal ederse, gol kararı verilir.
En fazla golü atan takım galip sayılır.

Ofsayt
çim hokeyinde ofsayt kuralı yoktur.

Penaltı
karşı tarafın 23 metre çizgisi içinde hücüm tarafından yapılan faule. Defans tarafından 23 metre dışında yapılan kasti hareketlerden sonra.
Defans tarafından çember içinde kasıtlı olmnayarak muhtemel bir golü engelleyen faul sonrası Penaltı verilir.

Penaltı korneri
top arka çizgi üzerine kale direğinden 10 metre mesafedeki işaretin üzerine yada atak atkımın tercih ettiği yönde bu işaret ile çember çizginin arasındaki arka çizgiye konur. Atak, kasten havalandırmadan topa vurur yada iter. Vuran yada iten oyuncunun bir ayağı dışarıda kalmalıdır. Hiçbir defans oyuncusu topun 5 metrelik mesafesi içinde yer alamaz. Kaleci dahil 5i geçmeyecek defans oyuncusu arka çizginin gerisinde beklerÇim Hokeyi Nasıl Oynanır, Çim Hokeyi Kaç Kişi Oynanır, Çim Hokeyi Ne Demek, Çim Hokeyi Nedir, Çim Hokeyi Sporu Hakkında, Çim Hokeyinin Tarihi, Çim Hokeyinin Kuralları, Çim Hokeyi ile ilgili bilgi, Çim Hokeyi hakkında bilgi
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim