Çocuklarda mide üşütmesi yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,25 / 10 | 8 kisi / 66 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Çocuklarda mide üşütmesi
Çocukların mideleri gelişim aşamasında oldukları için daha hassas durumdadırlar ve ani sıcaklık değişimleri ile bakterilere karşı daha çabuk tepki vermektedir. Özellikle bahar dönemlerinde daha sık görünen mide üşütmelerine dondurma ve sağlıksız ürünlerden gelen bakteriler neden olmaktadır, süt ürünlerinden yapılan gıdaların çok çabuk bozulmaları ve bakteriler üretmeleri bu riski artırmaktadır.

Mide üşütmesi nedir
Midenin dayanamayacağı derecedeki ani ısı değişimlerine bağlı olarak üşütmesine mide üşütmesi adı verilir. Mide üşütmesi virüsler ya da bakterilerin etkisiyle de meydana gelebilir.

Dikkat edilmediğinde hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bilhassa sabahları aç iken soğuk içecekler içilmesi ve yenilen gıdalardaki soğuk-sıcak dengesizliği midenin üşütmesine davetiye çıkarır. Mide üşütmesi ciddi sonuçlara yol açmayan bir rahatsızlıktır.

Mide üşütmesinin belirtileri
Karın ağrısı
Bulantı
Kusma
İshal

Mide üşütmesi tedavisi
Hastalığın virüslerle oluştuğu düşünülürse doktor herhangi bir ilaç vermeyebilir. Şayet hastalığa bakteriler neden oluyorsa antibiyotik tedavisi gereklidir. Çocuklardaki karın ağrısında doktora danışmadan ağrı kesici ilaç kesinlikle verilmemelidir. Zira ağrıya sebep olan karın içindeki önemli bir bozukluğu baskılayarak geç tanınmasına sebep olur.

Yiyeceklerdeki ısı farkına dikkat etmek ve birkaç bitkisel yöntemle kolayca tedavi edilebilmektedir. Bitkisel tedavi metotları aşağıdaki gibidir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz karabiber katılır. Bir süre demlenmesi için beklenir, içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan­köşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış kekik ince kı­yıldıktan sonra bir şişenin ağzına kadar doldurulur ve üzerine şişenin tamamını saf zeytinyağı alacak şekle doldurularak kapak kapatılır. Şişe, iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldük­ten sonra bir kesme şekerin üzerine beş damla damlatılarak kullanılır.

Mide üşütmesinin nedenleri
Mide üşütmesi sebepleri çok ani ısı değişimlerini mide kaldıramaz. Bu duruma mide üşütmesi denir. Mide üşütmesine sebep olan faktörler arasında sabah vaktinde karnınızı doyurmadan içeceğiniz soğuk sıvılar, tüketmiş olduğunuz gıdalarda ki soğuk, sıcak dengesizliği mide üşütmesine en çok yol açan nedenler arasında sıralandırılabilir.

Çok ani ısı kaybını yaşanmamasını dikkat etmelisiniz. Kahvaltı yapmadan çok soğuk sıvılar tüketmekten kaçınmalısınız. Aynı anlar içinde bir yandan soğuk bir yandan sıcak bir şeyler tüket memeye gayret etmelisiniz.

Bu sayede mide üşütmesi durumu yaşmazsınız. Eğer mide üşütmesi yaşıyor iseniz aşağıdaki önerileri uygulayarak bu durumunda kurtulmanız mümkün olabilir.

Mide üşütmesine ne iyi gelir
1 çay kaşığı mercanköşkü bitkisi 1 fincan kaynar suyun içinde atılmasından itibaren bir müddet beklendikten sonra süzülerek içilir.
1 çay kaşığı toz biber 1 Fincan kaynar suyun içine atılır ve bir müddet demlenmesi beklenerek süzülür ve içilir.

Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış kekik ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra bir kesme şekerin üzerine beş damla damlatılarak kullanılır.

Mide, Mide üşütmesi, Bebeklerde mide üşütmesi, Çocuklarda mide üşütmesi, Çocuklarda mide üşütmesinin nedenleri, Mide bulantıları, Mide bulantısının nedenleri,