Deniz suyu neden tuzludur yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,36 / 10 | 192 kisi / 1.605 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Deniz suyu neden tuzludur
Denizlerin tuzu karadaki kayalardan gelir. Dağların kayaların üzerine yağan yağmurun içinde havadan aldığı bir miktar erimiş karbondioksit bulunur. Karbon dioksit ve suyun birlikteliğinden oluşan karbonik asit, yağmur suyunu birazcık asitli yapar. Yağmur kayayı aşındırır, asit ise kayanın bileşiminde bulunan parçacıkları erimiş bir durumda beraberinde taşır. Bu suyun içindeki iyonlar, akarsular, nehirler ve haliçlerle okyanuslara taşınır.

Jeolojik zaman sürecinde suyun karadaki tuzları çözmesi ve eninde sonunda denizlere taşıması ile denizlerdeki minerallerin seviyesinde yavaş da olsa bir artış olmuştur. Bu olaya güneş enerjisi ile buharlaşma da eklenince bu enerjinin şiddeti ile bağımlı olarak denizlerdeki tuz miktari artmıştır.

Bu olay kutuplarda da aşırı soğuma sonucu olmakta ve deniz suyundan ayrışan buz geride tuzu yoğun deniz suyu bırakmakta ve deniz suyunun tuzluluğunu arttırmaktadır.

deniz suyu neden tuzludur, deniz suyu neden tuzludur kısa, deniz suyu neden tuzludur kısaca, deniz suyu neden tuzlu olur, deniz suyu neden tuzludur ödev, deniz suyu neden tuzlu, deniz suyu tuzu, deniz suyu tuz oranı, deniz suyu tuzlu, deniz suyu tuzludur neden, deniz suyu niçin tuzludur, denizler neden tuzludur, deniz neden tuzludur

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

 1. veysel
  06 Mart 2012 | Cevapla

  bende çök teşekkür ederim eger yazmasaydınız beni başka bi sınıfa gönderirdi

 2. ceyhun
  28 Şubat 2012 | Cevapla

  çok teşekkür ederim siz olmasaydınnız ödevimmden düşük bir not olacaktım teşekkürler:)

 3. damla
  17 Ocak 2012 | Cevapla

  eğer deniz suyunun neden tuzlu olduğunu yazmasaydınız ödevimden düşük not alırdım size çoooooook teşekkür ederim:)