Deniz suyu neden tuzludur yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,37 / 10 | 193 kisi / 1.615 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Deniz suyu neden tuzludur
Denizlerin tuzu karadaki kayalardan gelir. Dağların kayaların üzerine yağan yağmurun içinde havadan aldığı bir miktar erimiş karbondioksit bulunur. Karbon dioksit ve suyun birlikteliğinden oluşan karbonik asit, yağmur suyunu birazcık asitli yapar. Yağmur kayayı aşındırır, asit ise kayanın bileşiminde bulunan parçacıkları erimiş bir durumda beraberinde taşır. Bu suyun içindeki iyonlar, akarsular, nehirler ve haliçlerle okyanuslara taşınır.

Jeolojik zaman sürecinde suyun karadaki tuzları çözmesi ve eninde sonunda denizlere taşıması ile denizlerdeki minerallerin seviyesinde yavaş da olsa bir artış olmuştur. Bu olaya güneş enerjisi ile buharlaşma da eklenince bu enerjinin şiddeti ile bağımlı olarak denizlerdeki tuz miktari artmıştır.

Bu olay kutuplarda da aşırı soğuma sonucu olmakta ve deniz suyundan ayrışan buz geride tuzu yoğun deniz suyu bırakmakta ve deniz suyunun tuzluluğunu arttırmaktadır.

deniz suyu neden tuzludur, deniz suyu neden tuzludur kısa, deniz suyu neden tuzludur kısaca, deniz suyu neden tuzlu olur, deniz suyu neden tuzludur ödev, deniz suyu neden tuzlu, deniz suyu tuzu, deniz suyu tuz oranı, deniz suyu tuzlu, deniz suyu tuzludur neden, deniz suyu niçin tuzludur, denizler neden tuzludur, deniz neden tuzludur

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

1 6 7 8
  1. berfin
    30 Aralık 2013 | Cevapla

    çok sağ olun çok güzel olmuş ellerinize sağlık <3

  2. mustafa sefa
    01 Nisan 2013 | Cevapla

    kardeş performansdan 100 alırsam yüzde 25 annemin seni buldu die yüzde 50 senin bu güzel konuyu açtın die yüzde 25 benim doğru düzgün yazdım die