Hakkında Bilgi

Fosfor Döngüsü Nedir

Fosfor Döngüsü
Su kayaların üzerinde akarken zamanla kayaların üst kısmını aşındırır. Bu arada kayalardan parçalar kopup suyla sürüklenir. Sularla sürüklenen fosfatlar denizlerin dibinde birikir. Fosfatların çok azı balıkların ve deniz kuşlarının faaliyetleriyle tekrar karalara döner. Örneğin; deniz kuşları karalara bıraktıkları fosfat bakımından zengin dışkılarıyla (gübre) fosforun yeniden devreye girmesinde önemli rol oynar. Balıkların insan ve hayvanlar tarafından yenilmesiyle de fosforun denizlerden karalara geçmesi sağlanır. Böylece fosfor karalardan denizlere denizlerden tekrar karalara taşınarak döngü gerçekleşir.

Tüm canlılar DNA RNA ATP gibi molekülleri sentezlemek için fosfor bileşenlerine gereksinim duyar. Fosforu bitkiler suyla birlikte fosfat tuzlan hâlinde alıp organik fosfatlara dönüştürür. Hayvanlar da fosforu içme suyuyla yedikleri besinlerle inorganik ve organik fosfatlar olarak alır. Canlıların artıklarıyla ölüleri ayrıştırılınca fosfor bileşikleri tekrar doğaya dönerek fosfor döngüsü sağlanır.

Biyoloji Terimler Sözlüğü, Madde Döngüleri, Fosfor Döngüsü, Fosfor Döngüsü nedir, Fosfor Döngüsü ne demek, Fosfor Döngüsü hakkında, Fosfor Döngüsü ile ilgili bilgiler, Fosfor Döngüsü bilgi, Fosfor Döngüsü hakkında bilgi, Fosfor Döngüsü ne demektir, Fosfor Döngüsü ile ilgili bilgi

Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim