Geçmişten günümüze aydınlatma araçları yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 16,50 / 10 | 10 kisi / 165 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Geçmişten günümüze aydınlatma araçları
Geçmişten günümüze büyük değişim gösteren aydınlatma teknolojisinde insanlar, daha iyi aydınlatan ve az enerji harcayan araçlar üretmeye devam ediyorlardır.

KULLANIM SIRASINA GÖRE AYDINLATMA ARAÇLARI
1-ATEŞ: İlk insanlar ateş yakarak etrafı aydınlatmaya çalışmışlar.

2-MEŞALE: Yirmi bin yıl önce insanlar odun ve reçine parçalarını kullanarak meşale yapmışlar.

3-MUM: İlk mumlar içine uzun fitil yerleştirilmiş balmumundan yapılmıştır.

4-KANDİL : 5000 yıl önce Sümerler yağ lambaları ve kandilleri kullanmışlardır.Önce evlerin aydınlatılmasında kullanıldı.

5-GAZ LAMBASI: 1786 yılında İngiltere ve Almanya’da evlerin aydınlatılmasında gaz lambaları kullanılmaya başlandı.1800’lü yılların başında sokakları da gaz lambaları kullanarak aydınlattılar.

6-YAĞ LAMBASI: 1800-1900 yılları arasında lambalarda gaz yağı yerine balina yağı kullanmaya başlandı.

7-AMPUL: 1879 yılında Thomas Edison ampulu icat etti. Bu ampul uzun ömürlü değildi.
Not:1911 yılında ampul içindeki ince tel tungsten maddesinden yapıldı.

8-FLORESAN LAMBA: 1927 yılında ampullerden daha uzun ömürlü ve daha verimli olan floresan lamba icat edildi.İçindeki gaz , elektrik enerjisinin etkisiyle ışık yayar.

9-HALOJEN LAMBA: 1980 yılında ampulden daha parlak olan ve daha fazla ışık yayan halojen lambalar büyük alanların aydınlatılmasında kullanılmaktadır.

AMPUL FLORESAN
*Çok enerji harcar. *Az enerji harcar.
*Isı yayar. * Isı yaymaz.
*Ekonomik değildir. *Ekonomiktir.
*Kullanım süresi kısadır. *Uzun ömürlüdür.
*Pille de çalışır. *Şarzlı olanları da vardır.

Enerjisi çok olan ışık kaynakları daha çok ışık yayar.

Aydınlatma
İlk insanlar sadece Ayın ve yıldızların yaydığı ışıkla aydınlanırdı. Ateşin keşfedilmesiyle birlikte aydınlanma sorunu ortadan kalktı. Meşale, gaz lambaları, kandil ve mum gibi ışık kaynakları yapıldı. Daha sonraları ampul icat edildi. Ampul, icat edildiği günden beri aydınlatma teknolojisinin en önemli aracı olmuştur. Bilim adamları, çevreye zarar vermeyen ve sağlık sorunlarına yol açmayan ampuller üretebilmek için çalışmalarına devam etmektedirler.

Ampullerin yapısı oldukça basittir. İçlerinde çok ince filaman adı verilen bir tel bulunur. Filamandan elektrik geçtiğinde tel ısınarak ışık verir. Normal ampuller, ısınarak ışık verdikleri için elektrik enerjisinin çok az miktarını ışığa çevirirler. Bu nedenle elektrik enerjisinin büyük bir bölümünü ısı yerine ışığa dönüştüren floresan lambalar üretildi. Floresan lambalar normal ampullerden daha pahalı olmalarına rağmen, normal ampullerden dört kat daha verimlidirler.

NOT: Filaman akkor haline gelerek erimeden 3400°C”ye kadar çıkabilen tungsten adlı metalden yapılır.

Normal ampuller daha basit bir teknoloji ile üretilebilir. Ancak enerji tasarrufu sağlayan, küçültülmüş lambaları üretebilmek için daha ileri teknoloji gerek

Aydınlatma teknolojilerinin gelişimi
İlk insanlar ateşi düşen bir yıldırım sayesinde buldu daha sonra odun parçalarını birbirine sürterek ateş yakmayı öğrendiler.

Daha sonra çakmak taşını keşfettiler.Sonrada kibriti buldular.Daha sonra uzun süre yanabilen ağaçlardan meşaleler yaptılar.Hayvan yağlarının içine fitil koyup mum yaptılar. Petrolün bulunmasından sonra uzun süre gaz lambaları kullanıldı.Karpit taşının suya atarak asetilen gazı elde edildi bu gaza uygun lambalar kullanıldı

Elektrik bulunduktan sonra Thomas Alva EDİSON adlı ABD li mucit elektrik ampulünü icat etti.
Böylece modern aydınlatma devri başladı.

Bilim adamlarının sayesinde günümüzde modern aydınlatma araçlarına kavuştuk.Eski Aydınlatma araçları çok dayanıklı değildiler bitebiliyorlardı.Yangın çıkmasına neden oluyor ayrıcada çıkardıkları duman ve gazla çevreyi kirletiyorlardı.Şimdi kullandığımız aydınlatma araçları hem daha temiz hem de kolay kullanılabilir.

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçlarındaki Gelişmeler
İnsanoğlu ateşi buluncaya kadar ışık kaynağı olarak gündüz güneş, gece ise ay ışığından yararlanmıştır. Ay”ın Dünya”mızdan görünmediği gecelerde ise sonsuz bir karanlığa gömülmüşlerdir.
Ateşin bulunuşuyla çevrelerinde bulunan odunları yakarak aydınlanmaya başladılar. İlk olarak Sümerliler yağ lambası kullandılar.

1780 – 1800 yıllarında İngiltere ve Almanya”da gaz lambası kullanıldı. Bu lambalara takılan şişe ve fanuslarla parlaklık derecesi arttırıldı.

1800 – 1900 yıllarında gaz lambaları ile şehirlerde sokaklar aydınlatılmaya başlandı.
Thomas Alva Edison”un ampulü buluşuyla ilkel aydınlatma araçları geride kaldı. Bu icattan sonra aydınlanma teknolojisi hızla gelişmeye başladı.

Günümüzde dünya nüfusunun artışı, enerji kaynaklarının hızla tükenmesi insanları tasarruf yapmaya zorlamıştır. Daha az enerji tüketen floresan lambaların kullanımı yaygınlaşmıştır.

Aydınlatma araçları, Geçmişten günümüze aydınlatma araçları, Geçmişten günümüze aydınlatma araçları nelerdir, Geçmişten günümüze aydınlatma araçları sırasıyla, Eskiden kullanılan aydınlatma araçları,