Hakkında Bilgi

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigaranın Zararları
Eğer bir bebek istiyorsanız ya da hamileyseniz, sigarayı bırakmak için daha önemli bir sebep olamaz. Doğacak bebeğin sağlığı sizin için her şeyden önemli olmalıdır. Şu gerçekleri asla unutmayın:

Sigara ve Bebeğin Kilosu
Hamileyseniz ve sigara içiyorsanız, henüz doğmamış bebeğinize de sigara içiriyorsunuz demektir! Sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelerin bebeklerine göre daha zayıf doğmaktadır. Eğer, hamilelik sırasinda çok sigara içerseniz (bir paketten fazla), bebeğinizin kilosu daha da düşük olacaktir. Daha da kötüsü, nikotin bebeğinizin gelişimi için çok gerekli olan oksijeni yok edecektir. Bebeğin gelişimi tehlikeye girecektir.

Sigara içen bir annenin zayıf ama önemli bir sağlık problemi olmayan bir bebek dünyaya getirdiğini düşünelim. Doğumdan sonra, bebek kilo alacaktır ama yedi yaşına geldiğinde, yaşıtlarından çok daha zayıf, daha kısa boylu olacaktır. Zekasının düşük olma ihtimali de çok yüksektir. Okula başladığı zaman, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazma söküp daha başarılı olurken, bu zavallı çocuk annesinin sigara içmesi yüzünden her konuda yaşıtlarından daha geri kalacaktır.

Sigara ve Bebek Ölümleri
Istatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranı içmeyenlere göre %50 daha fazladır. Ayrıca, sigara içenlerin bebekleri 21/2 oranında aniden ölüm riski taşır. Eğer hamile olmadan önce sigarayı bırakırsanız, tüm bu riskler dört ay içinde yok olacaktır.

Sigara ve Sağlığınız
Anne olmak çok zor bir iştir. Çok sorumluluk gerektirir. Her anlamda sağlığınız iyi olması gereklidir. Sigara içen insanlar, içmeyenlerden daha çok hastalanır, hemen hemen hepsinde ciddi sağlık sorunları çıkar ortaya. Dünyada, her yıl akciğer kanserinden ölen sigara tiryakisi kadın sayısı 30.000'dir. Sigarayı hemen bırakırsanız, çocuklarınızla geçireceginiz yılları arttırmış olacaksınız unutmayın.

Sigara ve Aile Sağlığı
Sigara dumanı, pasif içiciler için de en az aktif içiciler kadar zararlıdır. Bu durum, çocuklar için daha da endişe vericidir. Onların bünyesi daha zayıftır ve henüz gelişme çağında oldukları için, oksijene, temiz havaya olan ihtiyaçları yetişkinlerden daha fazladır. Lütfen, çocuklarınızın yanında sigara içmeyin. Onları kendi ellerinizle zehirlemeyin.

Sigarayı Birakarak Kazanacaklarınız
Siz sigarayı bırakınca, bebeğinizin kazanacaklari sizin için yeterli değil mi? Onun sağlıklı doğmasi, sağlıklı büyümesi anne-baba için büyük bir hazinedir. Evinizde sigara tüketimi sona erdikten sonra, çok kısa bir süre içinde hem siz hem de tüm aileniz daha temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamaya başlayacaksınız. Kısa sürede, hiç sigara içmeyenler gibi sağlığınıza kavuşacaksınız.

Sigara bırakmak çok kolay  değildir, ama asla imkansız da değildir. Kendinize bırakmak için bir tarih ve bir yol belirleyin, ama asla bıraktım demeyin, sadece ara verdim, içmiyorum gibi davranın. Aileniz için yapabileceğiniz daha iyi bir şey olamaz.

Muzaffer tabanlının yorumu
Sigaranın zararı konusunda en geçerli ölçüt ölüm yaşı ortalamasıdır.

Yani.. Sigara içen kadınlar ortalama 64 yıl, içmeyenler 72 yıl; Sigara içen erkekler ortalama 59 yıl, içmeyenler 68 yıl yaşıyor gibi bilimsel ölçüler verilmelidir. Sigaranın zararlı olduğunun tek ve kesin kanıtı budur. Ayrıca ve böylece, sigara içenler; sigara için maddi bedelin dışında hayati bedel ödemek zorunda kaldıklarını da net olarak bilebilirler.

Bu tür bir istatistik son derece basit olmasına ve sigara karşıtların aklına ilk gelen yöntem olmasına rağmen maalesef ülkemizde ve dünya da bu yönde yapılan binlerce istatistiğin sonuçları hiçbir zaman açıklanmamaktadır.

Bu ilginç durumun nedeni ne olabilir?
Bunun tek nedeni, sonuçların sigara karşıtlarını tatmin etmemesi, sigara içenler ile içmeyenlerin ölüm yaşı ortalamalarında neredeyse bir fark olmamasıdır.

Ki.. 13 yaşında sigaraya başlayan, hiç ara vermeden içen ve 96 yaşında ölen tek bir kişi dahi varsa (milyonlarca var!) ve bu kişi uzaydan gelmediyse, en fazla “Bazı bünyelere zarar verebilir” iddiasında bulunulabilirdi ki, sigaranın zararlarını araştırmaya ayrılmış bütçelerin toplamı uzay araştırmalarına ayrılsaydı beklide şu anda Mars’a gidilmiş, yada kansere çare bulunmuş olurdu, yazık..

Zararlı ve zehirli olduğu belirgin belirti olmadığı halde, böylesine derin ve pahalı araştırmalara, saldırılara neden gerek duyulur?
Amaç çok açıktır. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, bağcıyı yok etmektir!

En temel ihtiyacımız olan tuzun zararları saymakla bitmez ama tuz olmadan en acınası/acıklı şekilde ölürüz. Adam “doğduğumdan beri sigara içiyorum, 100 yaşındayım” diyor, sizin gibilerse: “Ah, ah.. Kim bilir sana ne zararlar vermiştir, farkında değilsin!” diyorsunuz. Her gün yediğimiz sıradan ekmek için bu kadar araştırma yapsaydınız kesinlikle sigaradan çok daha zararlı olduğunu büyük bir başarı ve kesinlikle ispatlayabilirdiniz!

En büyük zehir olarak ilan edilen nikotinin yararlı olduğu anlaşıldığı halde bundan artık hiç bahsedilmemektedir.

Her tarafımız bize zorla dayatılan eksoz dumanı, kalorifer dumanı, santraller, fabrika/atölye gibi gerçekten zararlı fosil yakıt dumanlarıyla çevrili olduğu halde sadece kuru bir yaprağın dumanıyla uğraşılması manidar olmalıdır.

Diğer bir ölçüt sağlıklı, kaliteli bir yaşam ise, sizin ve benzerlerinizin kaliteli yaşam anlayışı nedir, kaliteli bir yaşam nasıl olmalıdır? Tarih dünya/olimpiyat şampiyonu tiryaki sporcularla doludur.

Türkiye’deki tüm tiryakilerin 24 saatte ürettiği dumandan binlerce kat fazlasını ve gerçekten zararlısını Yatağan termik santrali 1 saatte üretmektedir. (Karışık bir hesap değildir, herhangi bir mühendise yaptırılabilir)

Sigarayı sevmeyenlerin tabiî ki sigara içenlerle birlikte olmama, aynı kapalı ortamda olmak istememe hakları vardır ancak bununla sınırlı olmak gerekir.

“Sigara diğer uyuşturucular gibi tamamen yasaklanmalıdır” diyebilecek kadar hastalıklı bir ruh taşıyan fikir öncüleri sadece tetikçilik yapıyor, toplumu bölüyor, karşılıklı düşmanlığı/nefreti körüklüyorlar.

“Sigara içmemek için yüzlerce neden gösterilir” deniyor. Ben bir tanesine bile inanmıyor, isimlerinin önündeki sıfatlar (Dr, Prof, Anasının örekesi v.s) ne olursa olsun, bu durumun hastalıklı ruhlu insanların dayatması/çarpıtması olduğunu biliyor, bu gibilerin biz tütün severlere yaptığı dayatmayı faşizanca, daha da dürüst olmak gerekirse alçakca buluyorum.

Bu arada, ben onlara sigara içmek için onlarca neden sayabilirim!

Birde.., “Her tiryaki sigarayı bırakmaya can atıyor, onlara yardımcı olmaya çabalıyoruz” deniyor. Tabiî ki böylesine yoğun bir kampanyadan etkilenen, eziklik duyan, pes etmeye çalışan tiryakiler de var. Ancak gerçek çoğunluk “Bırakmak istersek biz karar veririz! Bizde sizlerle bir arada bulunmak istemiyoruz, cehennemin dibine kadar yolunuz var!” diyor.

Sigara sadece kuru bir yaprağın dumanıdır ve tüm mekanlar sigara içmeyenlere ait olmamalıdır. Homoseksüalite’nin bile kabul gördüğü günümüz dünyasında, dünya nufusunun en az 1/3’ünü oluşturan tütün severler en azından kendi mekanlarında rahat edebilmeli ve seyahat edebilir olmalıdırlar.Hamilelikte Sigara, Hamilelikte Sigara Kullanımı, Hamilelikte Sigaranın Zararları, Gebelikte Sigara, Hamileler Sigara içerse, Hamilelik Sırasında Sigara içilmesi, Hamilelik ve Sigara, Hamileyken Sigara İçilmesi, Sigara ve Bebek, Sigaranın Sağlığa Zararları, Sigaranın Zararları

Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim