Eklem Nedir – Kaç Çeşit Eklem Vardır yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,03 / 10 | 318 kisi / 2.553 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Kaç Çeşit Eklem Vardır – Eklemler Hakkında Bilgiler
Eklemler
Kemiklerin bağlanma yerleri olan eklemler üç grupta toplanır.

a. Oynamaz Eklemler : Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.

b. Yarı Oynar Eklemler : Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.

c. Oynar Eklemler : Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.

Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar.

Eklemler, Eklem Nedir, Eklem Çeşitleri, Kaç Çeşit Eklem Vardır, Eklemler Hakkında Bilgiler, Eklem Hakkında Bilgi, Eklem Nedemek, Eklemlerin Özellikleri, Oynar Eklemler Hakkında Bilgi, Resim, kaç çeşit eklem vardır, Eklem ile ilgili bilgi, Eklemin özellikleri, Eklem çeşitleri

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

1 2 3 13
 1. gülsu
  12 Ekim 2010 | Cevapla

  beğenicek bi şey yok ki hep acayip acayip şeyler var akılllı nesi gzl

  • şeyma yıldız
   22 Mart 2011 | Cevapla

   beğenilecek bişe var cnm bilgi veriyor biraz aklını çalıştırsan sınavından 100 alırdın…..

 2. burcu
  06 Ekim 2010 | Cevapla

  bu cevabı hem sizden hemde öğretmenimden öğrendim

 3. seda nur
  04 Nisan 2010 | Cevapla

  OYNAMAZ EKLEM VARMIDIR

  • manyak buse
   28 Eylül 2010 | Cevapla

   tabi vardır aptalben 12 yaşındayım