Kantitatif ne demek yazısına puan ver :
Puan ver : 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (Henuz oylanmamış)
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Kantitatif
Fransızca quantitatif. Fransızcadan dilimize geçen bu söz “kemiyete, niceliğe ilişkin, niceliğe dair” anlamlarıyla sıfat olarak zaman zaman kullanılmaktadır. Fransızca quantité dilimizde nicelik diye karşılanmıştır.

Kantitatif nedir
Kantitatif; Analitik kimyada maddenin analiz edilmesi için kullanılan iki işlemden bir tanesi. Kantitatif, sıfat olarak Fransızca’daki “quantitatif” kelimesinden gelmektedir. Analiz, kalitatif ve kantitatif diye ikiye ayrılır. Kantitatif (nicel) analiz ; bir maddenin içindekilerin ne olduğunu değil, bu maddenin içinde bulunanların ne kadar olduğunu analiz etmek için kullanılan bir analiz yöntemidir.

HBV-DNA KANTİTATİF
HBV-DNA Kantitatif, Hepatit BKantitatifPCR metotları yüksek sensitivitelerinden dolayı HBV DNA seviyelerini ölçmek için de kullanılmaktadır. Son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan real-time PCR (RT-PCR) tekniği, HBV DNA’nın kantitasyonuna imkan sağlayan hızlı ve basit bir testtir. HBV-DNA Kantitatif testi viral yük miktarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu yöntem, termocyle süresince oluşan PCR ürününün vermiş olduğu fluoresansın belirli zaman aralıklarında ölçülmesi temeline dayanır. Sonuçta, HBV yüzey geni için düzenlenmiş bir proba ve bilinen konsantrasyonları içeren referans standartlarla HBV DNA kantitasyonun(miktarına) ulaşılır. Bu teknikle serumda çok az miktarda HBV DNA genom kopyası varsa bile tespit edilebilir.
HBV-DNA Kantitatif testinin isteneceği durumlar:

HBV-DNA PCR testi pozitifliğinde,
Hastalığın aktif (viral replikasyonun devam ettiği) veya inaktif durumunun tespitinde,
Viral yük miktarına göre tedavi stratejilerinin belirlenmesinde, İlaç tedavisi gören hepatit B hastalarında, tedaviye verilen yanıtın sorgulanmasında, Kronik hepatit B hastalarında hastalığın hangi düzeyde olduğunun belirlenmesinde.

Kantitatif : ölçerek elde edilen bir değerdir

Kalitatif: gözlemle elde edilir yada varlığı yokluğu ifade eder.

Kantitatif, Kantitatif nedir, Kantitatif hakkında bilgi, Kantitatif ile ilgili bilgi, Kantitatif anlamı, Kantitatif ne demek,