Mevsimlik göç nedir?
Mevsimlik olarak belirli bir süreliğine tarım ve turizm etkinlikleri nedeniyle yapılan göç türüne mevsimlik göç denmektedir. Ekonomik faaliyetin göçebe hayvancılık olmasından kaynaklanan mevsimlik göç hareketleri Doğu Anadolu ve Toros, Uzunyayla ve Bozok yaylalarında görülür. Yaylacılık faaliyetleri ile ilgili nüfus hareketleri en çok Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu ve Orta Karadeniz bölümleri; Köroğlu, İlgaz dağları ve Toroslar’da görülmektedir. Tarım işçilerinin mevsimlik göçleri ise en belirgin olarak Çukurova’da görülür.

Pamuğun toplanma döneminde özellikle Güneydoğu Anadolu’dan buraya gelen aileler, pamuk ve diğer tarımsal işlerde çalışıp, daha sonra kendi ikametgâhlarına dönerler.

Son yıllarda fındık ve çay toplayıcılığı için de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz Bölgesi’ne mevsimlik göçler olmaktadır.Turizm de ise en çok mevsimlik göçü Ege ve Akdeniz şahitleri almaktadır.

    Beyin Göçü Nedir

    Beyin göçü nedir? Beyin göçü, yetiştirilmesi için büyük emek gerektiren veya yetiştiği halde İlgisizlik ve imkansizlik sebebiyle istihdam edilemeyen bilim insanı, hekim, mühendis vb. gibi vasıflı insan gücünün daha gelişmiş bir ülkeye göç etmesidir. Beyin... Devamını Oku

    Göç Nedir

    Göç Nedir? Göç, dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diğer sebeplerden dolayı insan topluluklarının bir yerden bir başka yere gitmesine göç denir. Göç, iç göç ve dış göç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç göç nedir? Bir ülke içinde bölge, kent, köy ve... Devamını Oku

Sağlıklı Tırnaklar
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Varis Şikayetleri
Sivilcelerden Kurtulma