Hakkında Bilgi

Küresel Isınma Nedir

Küresel Isınma Nedir?
İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor.

Nasıl Oluşuyor?
Küresel Isınmaya yol açan şey sera etkisi yaratan gazların insanoğlu tarafından atmosfere daha çok verilmeye başlanmasıyla atmosferde oluşan sıcaklık artışıdır. Peki sera etkisi nedir? Aslına bakılırsa sera etkisi doğal bir süreçtir. Dünyada yaşamı sağlayan bir süreç. Ama doğanın kararında bıraktığı bu sistem insanoğlu tarafından bozuldu. Güneşten gelen ışınlar dünyayı ısıtır. Bunu hepimiz biliyoruz. Güneşten gelen bu ışınlar aynı zamanda yerküremiz tarafından gerisin geriye yansıtılır da. Ancak atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve metan gazları dolayısıyla bu yansımanın bir kısmı önlenir. Bu gaz molekülleri ışınları tutar ve yeniden dünyaya yansıtır. Yani aynı bir serada ışının sera naylonu dolayısıyla dışarı çıkamaması gibi. Bu yüzden bu olaya sera etkisi adı verilir. Bu doğal süreç daha önce dediğimiz gibi dünyada yaşam döngüsünün kurulmasında önemli. Sera etkisi olmasaydı dünyanın sıcaklığı - 18 C (eksi 18) olacaktı.

Ancak Sanayi Devrimi'nin başlamasıyla beraber durum bozuldu. İnsanoğlu fosil yakıtlar, yani kömür, petrol ve odunu uygarlığının yükselmesinde basamak olarak kullanmaya başlayınca atmosfere her yıl, önce binlerce sonra milyonlarca, günümüzde ise milyarlarca ton karbondioksit salmaya başladı. Karbondioksit doğal düzeyinde kaldığında yararlı bir gaz.

İnsan bununla da yetinmiyor. Bir yandan da ormanları yok ederek karbondioksit emen sistemleri ortadan kaldırıyor. Yani CO2'nin artış hızını yükseltiyor

KÜRESEL ISINMA, KUTUP AYILARINI TEHDİT EDİYOR
Küresel ısınmanın ve bu konuda uluslararası arenada gerekli önlemlerin alınmasında gecikilmesinin, kutup ayılarının yaşam alanlarının önemli bir bölümünün yok olmasına yol açacağı uyarısında bulunuldu. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) raporunda, iklim değişikliklerine karşı mücadelede kaybedilecek zaman kalmadığına dikkat çekildi.

Vakfın raporunda, bu canlıların yaşamlarını sürdürebilmelerinin önündeki potansiyel tehlikelerde iklim değişikliklerinin etkisi ilk sıraya konularak, bu canlıların avlanmalarının dışında, petrol işletmeleri ve kimyasal kirliliğin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Dev buzdağı sekiz parçaya bölündü
Dünyanın en büyük buzdağı ekim ayında önce ikiye bölünmüştü, şiddetli fırtına ile sekiz parçaya bölündü.
Antarktikte meydana gelen güçlü bir fırtına sonucunda 11.000 kilometrekare büyüklüğündeki B15 buzdağı sekiz küçük buzdağına bölündü.Yeni Zelandalı bilim adamlarının uydu gözlemlerine göre Ekim ayında ikiye bölünen buzdağı, B15A ve B15J olarak adlandırılmıştı.

Wellington Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nden Mike Williams ve ekibi, B15A buzdağını izlemek için üzerine bir GPS sistemi yerleştirmişti. B15, üç yılı aşkın bir süredir,Yeni Zelanda'nın yaklaşık olarak 3800 km ilerisinde bulunuyordu. Parçalanmadan sonra bölgede sekiz küçük buzdağı oluştu. Söz konusu bölge Fransa'nın yüzölçümüne eşit ve Ross-Şelf buzulu önünde yer almakta.

İki büyük parçanın hala deniz dibine bağlı olduğu bildirildi.

Küresel ısınma gelecek 100 yıl boyunca da sürecek
Amerikalı profesör Robert Dickinson, sera etkisi yaratan gazların kullanımının dikkate değer şekilde azalmasına rağmen, küresel ısınmanın gelecek 100 yıl boyunca da süreceği uyarısında bulundu.

Georgia Teknoloji Enstitüsü profesörlerinden Dickinson, gelecek yüzyılda karbondioksit gazlarının salımının yerkürenin 3 ila 10 Fahrenheit derece ısınmasına ve denizlerin bir metreye kadar yükselmesine yol açacağını söyledi.

ABD'nin Boston kentinde düzenlenen Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği'nin yıllık toplantısında araştırma sonuçlarını yayınlayan Dickinson, iklim değişikliklerinin "gelecek kuşak için çok önemli değişikli değişimlere neden olacağını" ileri sürdü ve "Biz burada deniz kıyısındaki evlerinin yer değiştirmesi gereken insanlardan söz ediyoruz, ABD'nin kaynakları var, ancak kaynak bakımından yetersiz Bangladeş ve az gelişmiş başka bölgelerde, çok büyük zorluklar ortaya çıkacak" dedi.

Tek yol alternatif enerji
Öte yandan, İngiltere Kraliyet Akademisi Derneği ve Tyndall İklim Araştırmaları Merkezi'nce yapılan son araştırmalar, sanayi ülkelerinden atmosfere salınan zararlı gazların dünya iklimini giderek daha çok bozmasını engellemenin tek yolunun karbondioksit salınımı ciddi biçimde azaltmak ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmek olduğunu vurguluyor.

Karbon havzaları' olarak bilinen ormanlar, tarım alanları ve toprağın, atmosferdeki ısınmaya neden olan 'sera etkisi' yaratan karbondioksiti, 2050 yılına kadar doğal olarak ancak ve ancak yüzde 25 oranında emebileceğini gösteriyor. Ormanların ve toprağın halihazırda kendi başına doğal yoldan atmosferde biriken karbondioksitin ancak yüzde 40, azami yüzde 45'ini emebildiğini hatırlatan İngiliz araştırma kurumları bilim adamları, 1997 yılında Japonya'nın Kyoto kentinde imzalanan iklimi koruma anlaşmasına uymanın çok önemli olduğunu vurguluyor.
küresel ısınma, küresel ısınma nedir, küresel ısınma ne demek, küresel ısınma neye denir, küresel ısınma hakkında, küresel ısınma ile ilgili bilgiler, küresel ısınma hakkında bilgi, küresel ısınma ne demektir, küresel ısınma anlamı, küresel ısınma tanımı, küresel ısınma nedir, küresel ısınma nedir, küresel ısınma özellikleri, küresel ısınmanın nedenleri, küresel ısınmaya neden olan etkenler,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim