Mağma Nedir – Mağma Hakkında Bilgiler yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,88 / 10 | 122 kisi / 1.083 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Alt Başlıklar

Mağma Nedir – Mağma Hakkında Bilgiler
Magma yer kabuğunun altında bulunan sıcak ve sıvı katmana mağma denir.
Litosfer’in hemen altında bulunan manto bölümü astenosfer (ateşküre) adını alır. Astenosfer yaklaşık 100 km. kalınlıktadır ve kısmen ergimiş kayalardan oluşur. Manto katmanının sıcaklığı çekirdeğe yakın yerlerde 40000C ile astenosferin üst bölümünde 10000C arasında değişir. Üst manto 700 km. alt manto ise 2900 km’ye kadar derindir. Manto hareketlidir, ancak çok sıcak olduğundan hareketini çok yavaş sürdürür. Büyük oranda demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

Magma : Magma, ergimiş durumdaki değişik mineraller ve bazı mineral kristallerinde oluşan lapa benzeri, yoğun bir sıvıdır.Kıvamı, su ve buz kristalleri içeren yarı erimiş durumdaki kar gibidir. Bilim adamları, magmanın büyük çoğunluğunun astenosferde bulunmakla birlikte bir bölümünün de alt mantonun bazı bölgelerinde geldiğini düşünüyorlar.

Magma Yükselişi : Astenosferdeki magma, ancak yeterince büyük bir “kabarcık”oluşturacak biçimde biriktiği zaman litosfere doğru yükselir.Magmanın yükselmesine yol açan süreç, bozuk bir musluktan suyun damlamasına(ancak ters yönde) benzer.Bozuk bir muslukta su sürekli biçimde musluğun ağzında birikir fakat damla halinde düşmesi ancak yeterli ağırlığa ulaşması ile gerçekleşir.Magma da yeraltında yeterli derecede biriktiğinde ve yoğunluğu çevresindeki kaya kütlelerinden daha düşük olduğunda yukarı doğru çıkmaya başlar.Çoğu yanardağın altında (yerkabuğunun içinde ya da altında) magmanın biriktiği bir magma odası vardır.

Bu konu ile ilgili merak edilen sorular
Mağmanın çekirdek ısısı kaç derecedir? : Magmanın sıcaklığı yaklaşık 2000 derecedir.
Magma neden sıvıdır? Cevabı
Dünyanın ateş katmanı niçin vardır?

Mağma Nedir, Mağma Ne Demek, Mağma Anlamı, Mağma Hakkında Bilgi, Mağma Özellikleri, Mağma Nasıl, mağma nedir, magma nedir,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

1 4 5 6
 1. katya
  02 Nisan 2014 | Cevapla

  çok teşekkürler belkide sınavımdan sizin sayenizde yüksek alabilirim bu site çok güzelmiş önerebilirim

 2. ali
  24 Mart 2013 | Cevapla

  Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.m) Cehennem’in sıcaklığının dünyadaki ateşlerden iki yüz kat daha fazla olduğunu ferman ediyor. Dünyanın yarıçapı altı bin küsur kilometredir. Yer’in (Dünya) altına inildikçe her otuz üç metrede sıcaklık bir derece artar. Bu hesaba göre, dünyanın merkezindeki sıcaklık iki yüz bin derece olur. Yani dünyadaki ateşler bin derece olduğuna göre, Mağma’daki sıcaklık iki yüz kat daha fazla olmuş oluyor. Dolayısıyla Peygamber Efendimiz (a.s.m) asırlar sonra anlayabileceğimiz bir hakikate parmak basmıştır.

  Neden acaba Cenab-ı Hak, biz aciz insanları Cehennem’in üstünde iskân etmiş? Altımızda Cehennem kaynamaktadır. Ve de zaman zaman sağımızdan solumuzdan ateş parçacıklarını çıkartıp bizlere gösteriyor. Bak! İbret al ! Ve dikkat et! Diyor.

  Bu olaylarla bizlere, şayet görmemezlikten ve duymamazlıktan gelmezsek açık mesajlar veriyor. Tabii ki birçok şey insanın aklına geliyor, gelebilir. Şahsen ilk aklıma gelenler, kıyametin bir provası olması, acizliğimizi hissettirmesi, cehennemin çok çok uzak olmadığı gerçeğini anlamamız olabilir.

  Her şeyin bir çekirdeği, bir başlangıcı vardır. İşte Cehennem’in çekirdeği de dünyanın merkezindeki Mağma tabakasıdır. Çünkü Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimiz’in (a.s.m) ihbar ettiği “İki yüz kat” benzetmesi tamı tamına Mağma’daki sıcaklığın derecesidir.

  Yanardağların tepelerinden çıkartılan o ateş topları altı bin küsur kilometre yol aldıktan sonraki soğumuş halidir. Bir de merkezdeki sıcaklığı düşünelim! Çekirdeği böyle ise aslı nasıldır!

  Evet! Aziz Dostlar!