Hakkında Bilgi

Balıkçı Gemisi Kaptanı Hakkında Bilgi

Balıkçı Gemisi Kaptanı Hakkında Bilgi
Balıkçı Gemisi Kaptanı Görevleri
Gemi adamı olarak; gemi düzenine uyar, İş planı yapar, Balıkçı gemisinde can, mal ve çevre güvenliğini sağlar, teknenin bakımını yapar veya yaptırır, Belge, delil toplar ve kayıt tutar, Personeli yönetir, eğitim verir, disiplini sağlar, Teknede sağlık hizmetlerini yürütür, gemiyi ava hazırlar, haberleşmeyi sağlar, Resmi işlemleri yürütür, Hava durumunu takip eder, Güverte seyir hazırlığı yapar, Makineyi seyre hazırlar, güvenli manevra ve seyir yapar, Temel seyirde; bir yerin koordinat mevkiini ölçer, Koordinat mevkiini haritaya işler, rota hattı ve rota bacağı çizer, Haritada mesafe ölçer, parakete mevki koyar, Hakiki kerteriz ölçer, Manyetik pusula değeri ile hakiki değeri karşılıklı çevirir, Temel Gemicilik işlemi olarak; kürekli bir botu seyre hazırlar, kürek çeker, Kürekli botla manevra yapar, Güverte işlemi; dümen tutar, demir alma, usturmaça atar, Milli Bayrağı toka eder, askeri birlikleri selamlar, Milli Bayrağı arya ederek, sancak veya yabancı bayrağı toka eder, Sancak veya yabancı bayrağı arya eder, Makine ve sistemleri hazırlar, makineyi çalıştırır, durdurur, Hidrolik-Yangın pompası-Soğutucu cihazları, havalandırma klimalarını veya fanlarını çalıştırır, Denizde can kurtarma araçlarını kullanır, Balıkçı gemisi kaptanlığı ile ilgili genel deniz mevzuatını bilir ve bunları uygular, Yangın önleme ve yangınla mücadele yapar ve personele önderlik yapar, Mesleki gelişime ilişkin etkinliklere katılır.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Kullanılan Malzemeler
Balıkçı gemisinin dümeni, Pusula, Telsiz, Telefon, radyo, Radar gözleme cihazları, GMDSS Arama Kurtarma cihazları, Geminin tüm Makine-Motor kullanma sistemleri, Seyir için güvenlik ve çatışmayı önleme maksatlı el ile kullanılan ışık ve işaret, alet, Sonar vb. cihazlar.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Özellikleri
Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak isteyenlerin, zor deniz ve hava şartları ile mücadele edebilecek fiziksel ve ruhsal dayanıklılığa sahip, çizim ve yön bulma konusunda yetenekli, Coğrafya ve matematiksel kavramlarla düşünebilen, Balıkçı gemisini her zaman ve her türlü sularda kullanabilecek teknolojik bilgi donanımına sahip, Denizcilik hukukunu ve ulaştırma (lojistik) kanunlarını iyi bilen, Mesleğiyle ilgili yabancı konularda yayınlanan mesleki bilgileri takip edebilen, yorumlayabilen ve gerektiğinde uygulayıp uygulatabilen, Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen, renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, İş ahlakına sahip bireyler olması gerekir.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Okulu
Mesleğin eğitimi; örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okul / kurumlarının “Denizcilik” alanında yer alan “Balıkçı Gemisi Kaptanlığı” dalında eğitim verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Diploma

Mezun olunan mesleki ve teknik ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Zorunlu stajlarını tamamlamalarına müteakip yeterlilik sınavlarını başarı ile tamamladıktan sonra ”Balıkçı Gemisi Kaptanı” unvanı alırlar. Ayrıca; mevcut kursları tamamlayan ve yeterlilik sınavını başarıyla bitirenlere “Balıkçı Gemisi Kaptanı” ehliyeti verilir.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Çalışma Alanları
Kamu sektöründe işe girmek isteyenler Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmek zorundadırlar. Özel sektörde talep olması halinde, işveren görüşmelerinden çıkacak sonuca göre iş bulma olanakları mevcuttur. Özel sektörde, balıkçılığın gelişmiş olduğu yerlerde ve limanlarda uygun koşullarda iş bulurlar.

Balıkçı Gemisi Kaptanı Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Denizcilik” alanı “Balıkçı Gemisi Kaptanlığı” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde; Deniz Ulaştırma ve İşletme Su Altı Teknolojisi, Yat İşletme ve Yönetimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, mesleki ve teknik eğitim bölgeleri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Bu alandan mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ ye girip başarılı oldukları taktirde üniversitelerin Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Yüksekokul) bölümünü tercih ederlerse Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ek bir katsayı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenmekte, böylece diğer alanlardan mezun olanlara göre öncelik kazanmaktadırlar.

Balıkçı Gemisi Kaptanı, Balıkçı Gemisi Kaptanı hakkında, Balıkçı Gemisi Kaptanı ile ilgili bilgi, Balıkçı Gemisi Kaptanı mesleği, Balıkçı Gemisi Kaptanı nasıl olunur, Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak için, Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak için hangi okulu okumalı, Balıkçı Gemisi Kaptanı özellikleri, Balıkçı Gemisi Kaptanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Eitim ve gretim Eitim ve gretim