Hakkında Bilgi

Diyaliz Teknikeri Hakkında Bilgi

Diyaliz Teknikeri Hakkında Bilgi
Diyaliz Teknikeri Görevleri
Diyaliz teknikeri, doktorların direktifleri doğrultusunda, diyaliz makinesine bağlanması gereken hastalarla ilgilenir, Hastaların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak diyaliz makinesine bağlanmasını takip eder, Makinenin bakımını yaparlar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar, Hastaların diğer sorunlarıyla ilgilenir, Diyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur, Böbrekle ilgili hastalıklarda diyet yapmak önemli olduğu için, bu konularda hastayı bilgilendirir, Hasta yakınlarına bilgi verir.

Diyaliz Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Hemo diyaliz makinesi, Hemo diyaliz setleri, Fistül iğneleri, Tansiyon aleti, Enjektörler, Tamponlar.

Diyaliz Teknikeri Özellikleri
Diyaliz teknikeri olmak isteyenlerin; Mesleğini ve insanları seven, Mekanik aletlere karşı ilgi duyan, Hoşgörülü, dikkatli ve araştırıcı, Mesleği alanındaki gelişmeleri, güncel yayınları, bilimsel yayınları takip eden, kimseler olması gerekir. Diyaliz teknikeri olabilecek kişinin hareketlerini kısıtlayan rahatsızlığı, özrü, hastalığı olmaması, kulak, göz ve ellerini kullanmaya engel durumu olmaması gerekir (diyaliz makinelerinin kullanımı ve vereceği alarma karşı duyarlı olmalıdır).

Diyaliz Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının “Diyaliz” programlarında verilmektedir.

Diyaliz Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Bu programın eğitim süresi 2 yıldır.

Diyaliz Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Diyaliz” ön lisans diploması ve “Diyaliz Teknikeri” unvanı verilir.

Diyaliz Teknikeri Çalışma Alanları
Diyaliz teknikerleri, özel ve kamu kurumlarına bağlı hastanelerde, diyaliz ünitelerinde çalışabilirler. Günümüzde böbrek hastalarının ihtiyacına cevap verebilecek sayıda diyaliz ünitelerinin olmamasına rağmen bu ünitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak diyaliz teknikerliğine olan ihtiyaç da artacaktır.

Diyaliz Teknikeri Meslekte ilerleme
“Diyaliz” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Diyaliz Teknikeri, Diyaliz Teknikeri hakkında, Diyaliz Teknikeri ile ilgili bilgi, Diyaliz Teknikeri mesleği, Diyaliz Teknikeri nasıl olunur, Diyaliz Teknikeri olmak için, Diyaliz Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Diyaliz Teknikeri özellikleri, Diyaliz Teknikeri ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim