Nabız Niçin Hızlı Atar yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 6,40 / 10 | 5 kisi / 32 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Nabız Niçin Hızlı Atar
Çeşitli hastalıklar nabız vuruşları üzerinde etki yapar. Tifo dışındaki bütün ateşli hastalıklarda ateşle birlikte nabız da yükselir. Genellikle ateşin bir derece yükselmesine karşılık nabız dakikada 20 vuruş hızlanır. Bu bakımdan ateşli hastalıklarda, nabız vuruşları ile ateşin yüksekliği hakkında bir fikir edinilebilir.

Tifoda ateşin yükselmesine karşılık nabız normale yakın atar.
Bağırsak delinmesi olaylarında ise nabız hızlı atar ama buna karşılık ateş düşer. Bu durum hastalığın tehlikeli bir devreye girdiğini gösterir.

Kanama halinde, vücuttan dışarı çıkan kanın eksikliğini duyurmamak için kalp atışları hızlanır. Dokuları normal şeklinde besleyebilmek için kalbin bu süratli çalışması sonucu nabız atışları hızlanır. Ancak, nabız vuruşlarındaki dolgunluk hissi kaybolur ve atış zayıf bir şekilde hissedilir. Kanamanın devam etmesi ve vücuda kaybolan kan yerine yenisinin verilmemesi halinde nabız atışlarında giderek bir zayıflama olduğu ve bir devre sonra da nabzın el altından kaybolduğu görülür. Ayrıca nabız, guatr denilen, boyundaki kalkan bezi hastalığının artması ile de hızlanır. Bu hastalıktaki başlıca belirtilerden biri olan gözlerin yuvalarından dışarı çıkar gibi olması kalbin hızlı atışları ile meydana gelir.

Nabız, kalp yetmezliklerinde de hızlı bir vuruş gösterir. Böyle durumlarda nabızdaki atış sayısı dakikada 200′e yükselebilir.

nabız, nabız niçin hızlı atar, nabız neden hızlı atar, nabız nezaman hızlı atar, nabzın hızlı atmasının nedenleri, nabız niye hızlı atar, nabız niye hızlanır,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

  1. M.Bahattin Adıgüzel
    06 Ocak 2013 | Cevapla

    Babam 80 yaşında. Öğle yemeği yerken birden gözü döndü ve başını arkasında bulunan yastığa yasladı. Masada bulunan soğuk su ile alnına ve yüzüne sürdüm. 5-6 saniye gibi kısa zamanda tekrar kendine geldi ve neden bana böyle davrandınız dedi. Yani yaşadığı o kısa anı hatırlayamadı. Hemen tansiyonunu ölçtüm 117-57 olduğunu, nabzının ise 176 olduğunu tespit ettim. 30 dakika sonra tansiyonda büyük değişiklik olmaksızın nabız 136’ya düştü. 2 saat sonra da nabız 80’e indi.
    Nabız neden aniden 176’ya çıkmış olabilir?