Hakkında Bilgi

Ntldr eksik Hatası Kesin Çözümü Burda

Ntldr eksik hatasının düzeltilmesi
NTLDR eksik
Yeniden başlat : CTRL+ALT+DELETE”"
ntldr eksik hatası düzeltme

Öncelikle kendi bizzat uyguladığımız yöntemi söyleyelim arkadaşlar çok uğraşmasınlar böyle bir hata verdiğinde bilgisayarınız panik yapmanıza gerek yok neden paniğe geek yok onuda söyleyelim bilgisayarda özel programlar kullananlar mesela muhasebe, bodro, takip proglamlar vs vs düşünün yılların emeği var yedek almalıda baya oldu bu çalışanlar için büyük riks demektir ama çözümü çok basit sadece etraftan kulaktan dolma ve test edilmemiş bilgilerle düzeltmeye çalışmayın.

Bu gün çalıştığım firmanın personel bölümündeki bilgisayarda bu hata oldu ve yaptıklarımız sırasıyla anlatalım ilk önce xp kullananlar için söylüyorum tabiki xp cd sini alıyoruz herhangi bir bilgisayarda açarak içinden I386 klasörü içindeki NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını flaş disk veya cd veya diskete kopyalıyoruz ve sorunlu bilgisayarımızı elimizde başlangıç disketi varsa onla yoksa erd commander gibi bir programla oda yoksa hard diski söküp başka bir bilgisayara takmak suretiyle daha önce kopyaladığımız NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını Bilgisayarımızın C: Sürücüsüne kopyalıyoruz ve bilgisayarımız kapatıp açıyoruz artık herşey normale döndü.

Çok fazla bilgisi olmayıp bu hata için kesin çözüm format başka yolu yok veya uzun yolla riskli olarak onarma işlemi yaptırmak isteyen yazılara önem vermeyiniz şunuda belirtmekte fayda var onarma işlemide sonuç vermektedir ama riski vardır kaş yapayım derken göz çıkabilir, eğer çok önemli bilgileriniz varsa bu işi bir bilene yaptırın ve bizim tarif ettiğimiz şekilde yaptırın.

Ek bilgi olarak diğer kurtarma ve çözüm işlemlerini altta yayınlıyoruz..

Ntldr Eksik Çözümü
Windows XP işletim sistemlerinde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi NTLDR eksik Yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın. hatasıdır.
Bu hatayı bilgisayarınızı yeni kurduktan sonra alıyorsanız büyük olasılıkla Bios ayarlarınızdan kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Çözüm 1 – Bios hatasının giderilmesi
1. Bilgisayarınızın açılışında DEL (Bazı anakart modellerinde F2, F10, F11 tuşları olabilir) tuşuna basıp bios ayarlarına girin. Anakart ayalarını Fabrika ayarlarına geri döndürmek için genellikle Load Bios Default Setup seçeneği bulunur. Bu seçenek seçilip Y (evet) seçeneği seçilir. Daha sonra F10 tuşu ve ardından Y (Evet) seçeneği seçilerek bios ayarları kaydedilir.
2. Eğer sorununuz giderilmezse anakart bios’unu güncellemeniz gerekmektedir.

Çözüm 2 – Eğer düzenli çalışan bir sistemde bu hatayı alıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.
1. Windows XP kurulum CD’sini CD/DVD sürücünüze yerleştirin ve sistemi yeniden başlatın.
2. CD’den önyükleme için bir tuşa basın mesajını gördüğünüzde herhangi bir tuşa basın.
3. Dosya yüklemesi tamamlandığında kurtarma konsoluna giriş için R (repair) tuşuna basın.
4. Hangi Windows kurulumuna oturum açmak istiyorsunuz? sorusu geldiğinde “1” yazıp Enter tuşuna basın.
5. Yönetici şifresi istendiğinde “Administrator” şifresini bu bölüme yazın. Genellikle bu bölümdeki şifre boş bırakılarak Enter tuşuna basılır.
6. Ekranda “c:windows>” şeklinde bir yazı belirdiğinde copy d:i386ntldr c: ardından copy d:i386ntdetect.com c: (d: yerine cd-rom sürücüsünün harfi olmalıdır. Tanımladığı sürücüye göre seçimi kendiniz belirtin e:, f:, g: vb.) yazın ve “Enter” tuşuna basın. Her komuttan sonra Bir dosya kopyalandı. mesajı çıkacaktır.
7. Exit yazıp Enter tuşuna basın ve Windows CD-Rom’unu CD sürücünüzden çıkarın.
8. Exit yazarak “Enter” tuşuna basın. Sistem yeniden başlayacaktır.

Çözüm 3 – Bu işlemlerden sonra sistem yinede açılmazsa Boot.ini dosyası hasar görmüş olabilir. Düzeltmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1. Windows XP kurulum CD’sini CD/DVD sürücünüze yerleştirin ve sistemi yeniden başlatın.
2. CD’den önyükleme için bir tuşa basın mesajını gördüğünüzde herhangi bir tuşa basın.
3. Dosya yüklemesi tamamlandığında kurtarma konsoluna giriş için R (repair) tuşuna basın.
4. Hangi Windows kurulumuna oturum açmak istiyorsunuz? sorusu geldiğinde “1” yazıp Enter tuşuna basın.
5. Yönetici şifresi istendiğinde “Administrator” şifresini bu bölüme yazın. Genellikle bu bölümdeki şifre boş bırakılarak Enter tuşuna basılır.
6. Ekranda “c:windows>” şeklinde bir yazı belirdiğinde bootcfg /rebuild komutunu yazıp Enter tuşuna basın.
7. Exit yazarak “Enter” tuşuna basın. Sistem yeniden başlayacaktır.Bir Çözümde Burda
1. Önce bilgisayar BIOS’tan CD-ROM’dan boot edecek şekilde ayarlanır.
2. Windows XP CD-ROM’u CD-ROM sürücüye takılır ve bilgisayar açılır.
3. Bilgisayarın CD-ROM’dan boot etmesi sağlanır, ekranda Windows XP kurulum programı görülür.
4. R tuşuna basarak REPAIR (tamir etme) seçeneği seçilir.
5. Bundan sonraki adımda C tuşuna basılır ve DOS ekranına benzer bir siyah-beyaz ekranla karşı karşıya kalınır.
6. Şimdi C: sürücüsünün root klasörüne geçilir. Buraya Windows XP
CD-ROM’undaki I386 klasörünün içerisinde yer alan NTLDR ve NTDETECT.COM dosyaları kopyalanır. Örneğin eğer CD-ROM sürücü harfi E ise, bu durumda komut satırında sırayla Copy E:I386NTLDR ve Copy E:I386NTDETECT.COM yazılır, dosyalar bir güzel kopyalanır.
7. EXIT yazılıp ENTER tuşuna basılır, bilgisayar kapanıp açılır,
Windows XP CD-ROM’u sürücüden çıkartılır.

Şimdi açılışta BOOT.INI dosyasının eksik olduğunu söyleyen bir hata mesajıyla karşılaşacaksınız ancak panik yapmayın, Windows XP kuzu kuzu açılacaktır. Elbette Windows 98 de kullanmak istediğiniz için bu kaybolan BOOT.INI dosyasını tekrar yaratmak gereklidir. Bunun için C: sürücüsünün root klasöründe BOOT.INI adında bir metin dosyası oluşturmanız ve içine aşağıdaki satırları girmeniz gerekiyor.

Kod:
[Boot Loader]
timeout=5
Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT=”Microsoft Windows XP
Professional” /fastdetect
C:=”Microsoft Windows 98″

Bundan sonra, dosyayı kaydedin ve bilgisayarı baştan başlatın. Her şey eski mutlu huzurlu haline geri dönecektir.


ntldr eksik, ntldr eksik hatası düzeltme, ntldr eksik hatası, ntldr eksik diyor, ntldr eksik hatası, ntldr eksik sorunu, ntldr eksik çözümü nedir, ntldr eksik nedir, ntldr eksik hakkında bilgiler, ntldr eksik nasıl düzeltilir, ntldr eksik yeniden başlat diyor, bilgisayarda açılma sorunu, xp de bilgisayar açma sorunu, ntldr eksik neden olur, ntldr eksik neler yapmalıyız, ntldr eksik hatası düzeltme, ntldr eksik hatası ve çözümü, ntldr eksik hatasının çözümü, ntldr eksik hatası nedir, ntldr eksik hatası düzeltme, ntldr eksik
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim