Hakkında Bilgi

Nutuk Hakkında

Nutuk Hakkında
Atatürk 15 Ekim 1927 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin büyük salonunda Cumhuriyet Halk Partisi'nin Kurultay üyelerine sesleniyordu. O tarihte henüz "Atatürk' adını almamış olan Gazi Mustafa Kemal tam 5 gün süren tarihi konuşmasında 1919 - 1927 yılları arasındaki gelişmeleri kendi kaleminden kendi sesinden aktardı. Daha sonra "Nutuk Büyük Nutuk Söylev" adlarıyla anılan bu uzun konuşma Osmanlı İmparatorluğu'nun son günleri ulusal bağımsızlık mücadelesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu üzerine bilinen en önemli kaynaklardan tarihi belgerden biridir.

Nutuk tarihe yön veren bir liderin olaylara bakış açısını birinci elden anlatır. Mustafa Kemal'in yaşadıklarını bir diğer deyişle yaşam öyküsünü hemen her sayfada izlemek mümkündür. Eserin bir diğer önemli yanı da parti üyelerine ve topluma "genç Cumhuriyet'in ideoloji"sinin ve geçmişin nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin en yetkili ağızdan aktarımıdır. Bu konuşmanın söz konusu dönemde yükselen aykırı seslere karşı net bir bildiri muhalefete dönük şüphe bulutlarını dağıtmaya yönelik bir "kamuoyu" açıklaması olduğu da hatırlanmalıdır. Tüm bu nitelikleriyle "Nutuk" sadece ülkenin bölgenin uluslararası ilişkilerin tarihi için değil tarihe yön veren liderlerin davranışlarına ve zihin yapısına örnek oluşturması adına da özel bir ilgiyi hak eder.

Pek çok lider gibi Atatürk de kendinden sonra gelen kuşaklar tarafından çok farklı biçimde değerlendirilmiş kimi zaman destansı bir kişilik olarak yüceltilmiş kimi zaman da acımasızca hatta nefretle yerilmiştir. Dolayısı ile böylesine kilit bir kişiliğin serinkanlı ve nesnel bir incelemesi için ilk adım kuşkusuz onu dinlemek ya da diğer bir deyişle Nutuk'u okumak olmalı. Bu sitedeki belgede Nutuk'un günümüz okuyucusu için anlaşılması zor dili Bedi Yazıcı tarafından sadeleştirildi. İlk olarak 1995 yılında iki ciltlik bir kitap olarak basılan bu belgenin özelliği ise Atatürk'ün kendi kaleminden çıkan özgün metinle dil içi çeviri sayılabilecek uyarlanmış metnin yan yana kullanılması. Bu uygulama okuyucuya her bir sayfada karşılaştırma olanağı sunuyor.

Nutuk bu sitede herkese açık ve herkesin anlamasına olanaklı biçimde okunmayı bekliyor. Kulaktan dolma bilgileri ve sloganları ilgiye ve nesnel bilgiye tercih eden bir toplumun üyeleri olarak bu okumayı tarihe karşı duygusal bir sorumluluktan öte günümüze ve geleceğe yönelik bir gereklilik olarak düşünmek daha doğru görünüyor.
Nutuk hakkında bilgi, nutuk, nutuk nedir, nutuk hakkında bilgi, nutuk hakkında bilgiler, nutukla ilgili bilgi, nutuk tarihi, nutuk ne zaman, nutuk nerde, nutuk niçin, nutuk nedir, nutuk nasıl, nutuk hakkında, nutuk hakkında bilgi
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim