Hakkında Bilgi

Ölçü ve Takvim Devrimi

Ölçü ve Takvim Devrimi
1 Nisan 1931 tarihinde çıkarılan 1782 Sayılı Kanunla, eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirilmiş; arşın, endaze, okka, çeki gibi hem belirli olmayan hem de bölgelere göre değişen eski ölçüler kaldırılmıştır. Medeni ölçü sayılan onlu yönteme uygun, metre ve kilogram gibi uzunluk ve ağırlık ölçüleri kabul edilmiştir. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişiklikler, ülkede ağırlık ve uzunluk ölçülerinde tek bir sistemin uygulanmasını sağladığı gibi uluslararası ticari ilişkilerde de yararlı olmuştur.

Takvimde Değişiklik
Ayın hareketlerine göre ayları gösteren, saat, rakam ve tatil günleri, gerek memleketin iç hayatında, gerekse dünya ile olan ilişkilerimizde büyük güçlük çıkartıyor, çalışma hayatımızda karışıklıklara neden oluyordu. 26 Aralık 1925 tarihinde kabul edilen kanunlarla Hicri ve Rumi takvim kaldırılarak yerine Miladi takvim, alaturka saat yerine de uluslararası saat kabul edildi. 20 Mayıs 1928′de de uluslararası rakamlar yasallaştı.

Hafta tatili olarak kabul edilen cuma yerine, pazar gününün resmi hafta tatili günü olması ise, 1935′te çıkarılan bir kanunla sağlanmıştır.

devrimler, ölçü ve takvim devrimi, ölçü ve takvimde yapılan değişiklikler, ölçüler ve takvim devrimi hakkında bilgi, ölçü ve takvim devrimi ile ilgili bilgi, ölçü ve takvim devrimiyle ilgili bilgi, ölçü ve takvim devrimi hakkında bilgi, ölçü ve takvim devriminin tarihi, ölçü ve takvim devriminin nedenleri, ölçü devrimi, ölçü devrimi hakkında bilgi, ölçü devriminin tarihi, ölçü devrimi ne zaman yapıldı, ölçü devrimi ile ilgili bilgi, ölçü devrimiyle ilgili bilgi, takvim devrimi, takvim devrimi hakkında bilgi, takvim devriminin tarihi, takvim devrimi ne zaman yapıldı, takvim devrimi ile ilgili bilgi, takvim devrimiyle ilgili bilgi,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim