Peri bacaları adını nerden almış yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 7,76 / 10 | 103 kisi / 799 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Peri bacaları adını nerden almış
Peri Bacaları Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Peri bacaları Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmişlerdir.

Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: “Peri bacası”.

Peri bacaları adını nerden almış, Peri bacaları adını nerden almıştır, Neden peri bacaları ismini almıştır, Peri bacalarına neden peri bacaları denmiştir, Peri bacalarının adı nerden geliyor, Peri bacaları adını nasıl almıştır, Peri bacalarının adı,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

 1. kadir 58
  10 Aralık 2011 | Cevapla

  yaa daha fazla bilgi yokmu 5 günüm var yaa peri bacaları ile lütfen bişler ayarlayın

 2. ayça
  28 Kasım 2011 | Cevapla

  tamam kızım yaparız bişeyler üzülmeee

 3. lale
  28 Kasım 2011 | Cevapla

  yaaaaa başka bilenler yok muuu varsa yazsın ne olurrr yazarsanız size çokkk teşekkür de bulunurum ne olur çok ihtiyacım var yarın müfettiş gelecekkkk….