Hakkında Bilgi

Rüzgar enerjisi nedir

Rüzgar enerjisi nedir
Alternatif enerji kaynakları içersinde en az hidrojen enerjisi kadar faydalı olabilecek bir enerji kaynağı da rüzgardır. Temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanısıra hemen hemen tüm dünya genelinde faydalanma imkânı olan bir kaynaktır. Rüzgâr türbini adı verilen çok büyük pervaneli, yüksek kuleler aracılığıyla rüzgar enerjisi elektriğe dönüştürülür. Az sayıda, büyük enerji üretim merkezleri kurmak yerine, ülke geneline küçük üniteler halinde yayılmış rüzgar türbinleri kurmak çok daha avantajlıdır. Rüzgâr, elektrik üretiminin yanısıra hidrojen üretiminde de söz sahibi olabilir. Rüzgârdan elde edilecek elektrikle suyun elektroliz edilmesi sonucundhgÜÜa; su, oksijen ve hidrojen elementlerine ayrılarak çok ucuz bir yolla hidrojen elde edilmiş olacaktır.

1990′lı yıllarda kullanımı en hızlı artan enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, bu avantajları sayesinde tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Danimarka toplam elektrik enerjisinin yaklaşık %20’sini rüzgardan elde ederek oran olarak dünyada birinci sıradayken, Almanya da 2007 yılındaki verilere göre, 22.247 megawatt kurulu güç ile rüzgar enerjisi kullanımında en ön sıralardadır. Almanya’yı en yakından takip eden ABD’nin kurulu gücü ise 16.818 megawatt civarındadır.

Enerji Kaynakları, rüzgar enerjisi, rüzgar enerjisi nedir, rüzgar enerjisi ne demek, rüzgar enerjisi neye denir, rüzgar enerjisi hakkında, rüzgar enerjisi ile ilgili bilgiler, rüzgar enerjisi hakkında bilgi, rüzgar enerjisi ne demektir, rüzgar enerjisi anlamı, rüzgar enerjisi özellikleri, rüzgar enerjisi nedir, rüzgar enerjisi hakkında kısa bilgi
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim