Hakkında Bilgi

Satraplık Nedir - Satraplık

Satraplık Nedir
Satrap pers imparatorluğu'nda eyaletlerin başındaki yöneticilere verilen isim.

Satraplık, İran medeniyetinde ülke topraklarının ayrıldığı idari birimlere (eyaletlere) verilen ad veya Persler'in valilik atamaları olarak da adlandırabileceğimiz sistemdir.

Antikçağ Pers İmparatorluğu'nda başkent Persopolis'e bağlı her bir idari bölgeye, eyalete verilen isimdir. Satraplık düzeni Pers İmparatorluğu'nun yerel yönetimdeki en büyük başarısı olup, bu denli geniş sınırlara ve ulus çeşitliliğine sahip olan bir imparatorluğun önemli isyanlarla karşılaşmadan yönetilebilmesini sağlamıştır. Bu başarının özünde her biri yerel valiler olan satrapların mümkün olduğunca yönettikleri toplum içinden seçilmesi ve satraplığın vergilerini ödediği, istenilen zamanlarda askerlerini gönderdiği ve imparatora bağlılığını bildirdiği sürece iç işlerinde serbest olarak kalmasıydı.

satraplık, satraplık nedir, satraplık ne demek, satraplık neye denir, satraplık hakkında, satraplık ile ilgili bilgiler, satraplık hakkında bilgi, satraplık ne demektir, satraplık anlamı, satraplık tanımı, SATRAPLIK NEDİR, Satraplık nedir, satraplık özellikleri, Satraplik Nedir, satrap nedir,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim