Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişecek yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,88 / 10 | 52 kisi / 462 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra
• Eğer rejim yapıyorsanız; hiç zorlanmayacaksınız. Kendinizi tutabilirseniz, kilo almazsınız. Rejim yapanlar, bu konuda deneyimli ve avantajlıdır. Sigarayı bırakınca kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz. Üşenmeyin, spora başlayın. En kolayı yürüyüş yapmaktır. Eğer sigarayı bırakmanızı destekleyen birileri varsa, onlardan size eşlik etmesini isteyebilirsiniz.

• Eğer rejim yapmıyorsanız (veya yapamıyorsanız); belki de iradenize hakim olamadığınızı düşünüyorsunuz. Sigarayı bırakan biri, yemek yerken de kendini kontrol edebilir. Siz çok daha zor bir işi başaracaksınız. İkisini bir anda yapamam diyorsanız; bir iki kilo alırım diye kaygılanmayın. Bu kiloları sonra verirsiniz. Böylece kendinize hakim olabildiğinizi kanıtlayacak, gerçekten istemenin ve kararlı olmanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Sigarayı bırakınca vücutta ne gibi değişiklikler meydana gelir?
20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.
8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.
24 saat: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.
48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.
72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Vücut enerjisi artar.
2-12 hafta: Dolaşim bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.
3-9 ay: Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.
5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.
10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemis biri ile eşit olur.

Sigara, Sigarayı Bıraktıktan Sonra, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişecek, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişir,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

 1. ferit
  20 Nisan 2010 | Cevapla

  merhaba. henüz sigarayı bırakalı 3 gün oldu saptadığım en önemli noktayı,sigarayı benim gibi bırakmaya çalışan arkadaşlarla paylaşayım.elbette yemeklerden sonra canınız çekecek , arkadaşınız ikram edecek , sigara paketi gördüğünüzde veya kokusunu duyunca arzu duyacaksınız ama en önemli nokta işde o haz duyma , istek ona karşı geldiğinizde emin olun sorun yok.tıpkı durakda otobüs beklemek gibi sigara öbür dünyaya götürür bırakın durakda dursun siz ona binmeyin çünkü sizin otobüsünüz hemen arkasından geliyor SAĞLIKLI YAŞAM…. bol sabırlı günler.

 2. mesut
  04 Nisan 2010 | Cevapla

  10 yıldır güne bir buçuk paket sigare içiyorum. bu günde 30 sigara eder ve haftada 210 adet sigara ve bir ayda 840 adet. yılda ise 10080 adet sigara eder. 10 yılda ise 100800 adet sigara eder. Tam yüz bin küsür sigara. Bu ne demek bliyor musunuz arkaaşlar? Allah ciğerlerimizi ve vücudumuzu nasıl da dayanıklı yaratmış değil mi? bir de başka bir bakış açısıyla bakacak olursak sağlığım tam YÜZ BİN adet sigaralık geriledi diyebilirim. Ömrümün bu yüzden ne kadar kısaldığını ise hesap edemiyorum bile. harcadığım paraya gelecek olursak 100800 adet sigara 5040 paket eder. ben şimdi içtiğim sigaraya 4.5 tl ödüyorum. Bu hesaba göre on yılda sigaraya 22680 tl para harcamışım. eski para ile 22 milyar. Kimilerine gör bu para az olabilir. Ama ben 22 milyarı hiç br arada görmedim, hiç bir anda 22 milyarım olmadı. Meğerse ne kadar zenginmişim. Meğerse ne kadar aptalmışım….

  Şimdi sigarayı bıraktım. Hala geç olmadığını düşünüyorum. Gerçektende faydasını gördüm. Herşeyden önce rahat yürüyorum, rahat nefes alıyorum. artık dünya daha farklı kokularlar ve tadlarla dolu benim için. yaşam kalitem arttı diyebilirim. Sigarayı nasıl bıraktın derseniz, bir anda oldu. Elbette öncelikle kendimi psikolojik olarak hazırladım. Heşeyden önce sigarayı bir başkası için değil kendiniz için bırakmayı düşünün arkadaşlar. nasıl bir başkası için içmiyorsanız öyle bir başkası için bırakamazsınız. elinizxe bir kağıt alın ve kğıdın bir yanına sigaradan gördüğünüz faydaları diğer yana sigaradan gördüğünüz zararları yazın. Sigarayı bırakmak için o kadar çok sebep bulacaksınız kibuna siz bile şaşıracaksınız. Ben sigarayı bırakırken hiçbir tıbbi destek almadım, hiçbir alternatif ürün kullanmadım. Önemli olan insanın kendisine güvenmesi ve kendisine yalan söylememesi. Eğer kişikendini kandırmazsa bunu başarabilir. Önce istemek lazım elbette…

 3. lord
  15 Mart 2010 | Cevapla

  11 yıllık tiryakiliğim vardı. Ölürüm bırakamam diyordum. Bırakılıyormuş arkadaşlar. İlk hafta zorlandım biraz o kadar. Nikotin sakızı çekirdek desteği aldım biraz :)
  Şimdi aylar oldu sigara içmeyeli. Nadiren aklıma geliyor. O bir kaç dakikalık krizleri atlatabilirseniz hiçbirşeyiniz kalmıyor. Tekrar nefes alabilmek çok güzel