Simetri Nedir – Simetri Çeşitleri yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 8,41 / 10 | 32 kisi / 269 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Simetri Nedir?
Simetri bir denge ve orantı kavramıdır. İki şeyin birbirine benzeşmesi ve uyumu olarak da bilinir. Simetrik şekiller birbirlerine tamamen uyar ve aralarındaki benzerlik mükemmelliği – kusursuzluğu temsil eder. Aynadaki haliniz olarak da düşünebilirsiniz. Yüzünüzün aynadaki yansımasının yüzünüzün simetrisi olduğunu bilmeniz bunu anlamaya yeter. Matematik – Fizik hep bunlarla ilgilenir. Mimari simetri de ayrıca vardır. Bir çok mimari eser simetrik inşa edilmiştir. Bir de bunun tersi asimetri vardır.

Simetri hastalık halini alır bazı insanlarda. Simetri nedir bilmeyen insanlarda dahi bu vardır. Hiçbir şey asimetrik olmayacak. Duvardaki tablonun düz durması, arabanın düz park edilmesi, bir şeyi istiflerken simetrik istiflenmesi ve hatta bazen kendimde gördüğüm uyumadan önce nefes alış verişlerinin dahi iki parçaya ayırılarak ve aynı uzunlukta aynı seste simetrik alınması, çit sayıda alınması. Asimetri düşmanıdır böyle kimseler. Asimetrik döşenmiş bir evde farkına varmasalar dahi huzur bulamazlar.

Simetri hastalığı
Psikolojik bir dengesizliktir aslında simetri hastalığı. İnsanın hayatında çok olumsuz yönleri yoktur fakat bunu ileri safhada yaşayanlar için bir sorun teşkil edebilir. Mesela iş gücünden tasarruf edemezsiniz. Zaman kaybı yaşarsınız. Sitede gördüğünüz bir çok blok simetri hastalığımın neticesinde saatlerce 0.01 hassasiyetinde ölçümlenerek simetrik yapılmıştır. Huzursuzluk hissinden kurtulamıyor bir insan ne yapsa da. Yaptığım her düzenlemenin bir simetrisi olmalıdır benim için. Zira odamdaki bilgisayarın iki yatak arasına olan mesafesi dahil simetrik olmak zorunda.

İnsanı oldukça yoran bu simetri zaman zaman uzadıkça saldırganlaşmaya dahi yol açabiliyor. Eminim bir çok insan hafif safhalarda bunu yaşayabiliyor ama o ileri safhalardaki simetri problemi yaşayanlar? Allah (c.c.) yardımcımız olsun. Başka ne denir ki? Eğer bundan kurtulma yolu varsa bilenler söylesinler. Berbat bir şey. En azından biraz asimetrik olmaya alışabilinsin.

Sferik simetri
Vücudun herhangi bir yerinden geçen tüm düzlemlerin, vücudu eşit iki parçaya ayırdığı simetri tipi, küresel simetri.

Radial simetri
Vücuttan diklemesine (yere paralel olarak) geçen tüm düzlemlerin, vücudu eşit iki parçaya ayırdığı simetri tipi, ışınsal simetri.

Bilateral simetri
Vücudun tam ortasından geçen bir düzlemin, vücudu iki eş yarıya (sağ ve sol) ayırdığı simetri tipi.

Asimetri
Herhangi bir simetri tipine sahip olmama durumu.

Simetri, Simetri nedir, Simetri ne demek, Simetri hakkında bilgi, Simetri ile ilgili bilgi, Simetri hastalığı, Simetri çeşitleri, Simetri türleri, Asimetri, Simetrik,