Süt Nedir – Sütün Faydaları Nelerdir yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 6,75 / 10 | 36 kisi / 243 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Süt Nedir Sütün Faydaları Nelerdir
Süt, kadınların ve dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.

Bebeklik ve Çocukluk Döneminde Süt Tüketimi
Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Süt bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir.

Çocukluk döneminin ilk birkaç yılının, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde hayati bir önemi vardır. Gıdalar ve gıdaların önemli besin öğeleri, kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşturmaya yardım eden maddelerdir.

FatSüt, memeden kesilen çocuğun gıdasının önemli bir parçası olmaya devam eder. İki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine Constityavaş yavaş yarım yağlı süt girebilir.

Ergenlik çağında besinlere ihtiyaç oldukça yüksektir. 12.5-15.5 yaş arasında erkek çocuklar daha hızlı büyürler ve yılda 10cm’ye kadar boyları uzayabilir. Büyüme hızı kızlarda biraz daha azdır.

Gençlerde Süt Tüketimi
Gençler için sağlıklı bir beslenme düzeni, mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermelidir. Ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacı kemiklerin büyüme ve gelişmesine bağlı olarak özellikle çok yüksektir.

Günde 500ml. süt veya eşdeğer miktarda peynir veya yoğurt, gençlerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Küçük bir kase yoğurt veya küçük bir parça peynir bir bardak sütün yerine geçebilir.

Süt aynı zamanda, enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve yemek arası içecek olarak dişleri de korur.

Yaşlılık Döneminde Süt Tüketimi
Süt ve süt ürünlerinin uyumluluğu, çeşitliliği ve besleyici olması, bu ürünleri yaşlılar için de değerli kılmaktadır.
Yaşlı kimselerin besin ihtiyaçları genellikle daha genç yetişkinlerin ihtiyaçları ile benzerdir ve vitamin D dışında 65 yaşın üzerindeki kişiler için spesifik bir tavsiye yoktur. Enerji alımı azaldığında, diğer besinlerin alımı da düşecektir ve yetersiz beslenme riski artacaktır. Çeşitli besinleri baz alan dengeli bir diyet önemlidir.

Süt ve süt ürünleri gıdalara ilgisini kaybeden kişiler için özellikle önemlidir. Süt çeşitli gıdalarda çeşitli pişirme şekilleri ile kullanılabilir. Soslarda, puddinglerde, kahvaltılarda veya soğuk ve sıcak içeceklerde kullanılabilir. Süt ve peynir besleyiciliği arttırmak için diğer gıdalara eklenebilir (çorbalar, püreler gibi).

Sütün Yararları
Kemik erimesini önler
· Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir
· İshali tedavi eder
· Mide rahatsızlıklarını giderir
· Sindirim sistemini düzene sokar
· Ülseri önler
· Beyine enerji verir
· Diş çürüklerini önler
· Kronik bronşiti önler
· Tansiyonu düşürür
· Yağsız süt, kolestrolü düşürür
· Kanserin önlenmesine yardımcı olur.

Süt Nedir, Sütün Faydası, Sütün Faydaları, Sütün Yararları, Süt Hakkında, Süt Ne Demek, Bebeklerin Süt İçmesi, Süt İçmenin Önemi, Sütün Sağlığa Faydaları, Süt Nelere İyi Gelir,

Bu yazıda aradığınız konu yoksa soruyu yazın paylaşılsın ve eklensin

 1. galatasaraylı
  07 Mart 2012 | Cevapla

  kim yazdıysa eline sağlık olsun ödevime yardımcı oldu…çok teşekkürler

 2. cemal sarı
  07 Mayıs 2011 | Cevapla

  45 yaş sonrası erkeklerin günlük ne kadar süt tüketmeleri gerekmektedir benim yaşım 49 ben süt içmediğim zaman hep kendimde bir eksiklik hissediyorum.ve günlük ciddi anlamda süt tüketiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca mide rahatsızlıgım varreflü ve ciddi anlamdada bronşitim var.

 3. laz..kizi.reyhan:)
  18 Nisan 2010 | Cevapla

  béncédé süper bir site bu kızlar ödevim tamalandı bile ama sadece sorular için cevaplARI MARKETLERDEN YARArlancam bu site bana çok yardımcı oldu çOok teşekkür ederim. XD :) yazan: mukaddes reyhan :)

  • beyza
   11 Kasım 2010 | Cevapla

   yaa bn hiç yararlanamadım birisi bna stün faydalarını göndersin kısa birseyle yarın reklam sunucaz yazmam lazım lütfen gönderin çok acl :'(