Suyun İnsanlar İçin Önemi yazısına puan ver :
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan | 9,00 / 10 | 2 kisi / 18 puan verdi.
Loading ... Loading ...
Bu siteyi beğendinmi?

Suyun İnsanlar İçin Önemi
Günümüz insanının beden yapısının çoğunluğu sudan oluşmuştur. Yeni doğan bir bebeğin bedeninin yaklaşık %71’i su iken büyüme süreciyle su oranı azalmakta, yağ ve protein oranı artmaktadır. Yetişkin insan bedeninin yaklaşık %60’ı sudur. Erkek bedeninin su oranı kadınınkinden biraz daha yüksek, yağ oranı ise biraz daha düşüktür. Örneğin 70 kilogram ağırlığındaki bir erkek bedeninin 38 kilogramı, 60 kilogram ağırlığındaki bir kadın bedeninin de 33 kilogramı sudan oluşmaktadır.

Bedendeki suyun 2/3’ü hücre içi sıvılardan, 1/3’ü de kan ve lenflerden oluşan hücre dışı sıvıdan gelmektedir.

Suyun İnsanlar İçin Önemi Su insaların ve canlıların hayatında çok önem taşıyan bir maddedir. Su sadece yaşamak için gereken bir madde değildir. Su yaşamın ta kendisidir. Su yaşamın başladğı ilk yerdir ve tabiatla beraber canlıları yaşamı için önemi ölçülemeyecek bir elementtir.

Su çok olduğu zaman değerini tam anlayamayız. Su olmadığı zaman ölüm gelmiş demektir. Çünkü canlılar su olmadan yaşayamazlar. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Vücuttaki su oranı yaşam boyunca değişiklik gösterebilmektedir. Mesela yeni doğan bir bebekteki su oranu vücut ağırlığının ortalama yüzde 75′i civarındadır. Bu miktar çocuklarda yüzde 70 ilen yetişkinlerde yüzde 60 yaşlılarda ise yüzde 50 civarındadır.

Suyun insan hayatındaki Önemleri Şunlardır ;
1-Su bilinen biyolojik bir çözücüdur. Biyolojik çözücülüğü ile vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlar.

2- Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde ve dengede kalmasında suyun büyük rolü vardır.

3- Su ayrıca derinin nemlenmesinde kuru kalmamasına, vücuttan toksitlerin atılmasına ve vücudun temizlenmeside çok önemli bir görev üstlenir.

4- Su böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasında çok önemli bir etkendir.

5- Suyun kayganlaştırıcı bir özelliği vardır. Bu sayede vücuttaki birçok organın çalışması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

Suyun Başlıca İşlevleri
Besinlerin ağızdan alınmasından hücre içinde kullanımına değin tüm aşamalarda suya gerek vardır. Ağızda besinin çiğnenerek yemek borusundan akabilir hale gelmesi suyu gerektirir. Midede sıvılaşması, sindirimin başlaması, incebağırsakta sindirimin sürdürülmesi, sindirilemeyen öğelerin kalınbağırsağa taşınması, sindirilen öğelerin kana emilmesi suyu gerektirmektedir. Besin öğeleri büyük çoğunluğu su olan kan ve lenf damarlarıyla hücrelere taşınır. Aynı şekilde solunumla akciğerlere giren oksijen de kanla hücrelere taşınır. Hücrede karbon içeren besin öğelerinden oksijen varlığında, vitamin ve minarellerin yardımıyla enerji oluşması, proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin birleşerek büyüme ve yıpranan dokuların onarımı için protein sentezlenmesi, harcanmayan enerjisinin yağ olarak depolanması gibi metabolik süreçler su çözeltisi içinde oluşur.

Metabolizma sonucu oluşan zararlı atıklar suyla dışarı atılır. Metabolizma sonucu oluşan ısı deri yolu ile dışarı atılır. Yaklaşık bir litre suyun buharlaşarak terle atılması 600 kilo kalorilik ısıyı bedenden uzaklaştırır.

Su insan hayatı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. Oksijen alımı durduğunda insan ölür. Yetişkin insan besin almadan bedenindeki karbonhidrat ve yağın tümünü, proteinin yarısını yitirdiğinde yaşamı tehlikeye girer. Buna karşın beden suyunun %10’u yitirildiğinde yaşam tehlikeye girer. Bedendeki su miktarının %20 eksilmesi ölümle sonuçlanır. Bu nedenle insan besin almadan günlerce yaşayabilmesine karşın su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir. Bu süre de bireyin içinde bulunduğu çevre koşullarına bağlıdır. Bedenden su kaybını artıran ortamlarda su içmeden yaşama süresi daha kısadır. İnsan besinlerle aldığı enerjinin harcanmayan kısmını depo edebilmesine karşın, su depolama yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle de yaşamın gereği olarak yitirdiği suyu anında karşılamak zorundadır.

Suyun Önemi
İnsan vücudunun 3/4’ü sudan oluşmaktadır. Su hayatımızın en önemli hayat kaynağıdır. İçmede, yemekte, sebze ve meyvelerin temizlenmesinde, banyoda kullandığımız sular sağlığımızı doğruda etkilemektedir. Uzmanlar bir insanın normal şartlarda günde 8 bardak su içmesi gerektiğini bildiriyorlar. Vücuttaki suyunu %5 azalması çalışma verimini %30 oranında düşürmekte, %20 oranında azalması durumunda hücrelerin ölümüne sebebiyet vermektedir.

Suyun İnsanlar İçin Önemi, Suyun Önemi, Su İnsanlar İçin Önemi,