Hakkında Bilgi

Tekalifi Milliye Emirleri

Tekalifi Milliye Emirleri ( 7 – 8 Ağustos 1921 )
Mustafa Kemal başkomutanlık kanunu ile meclisin bütün yetkilerini eline alarak devlet işlerinde tek başına ve çabuk karar verme fırsatı bulmuştu.

Bu yetkiler üç aylık sürelerle uzatıldı. 20 temmuz 1922 de ise süresiz hale getirildi. Mustafa Kemal cumhurbaşkanı seçilene kadarda durum devam etti. Mustafa Kemal Türk ordusunu Sakarya savaşına hızla hazırlamak ve savaş gücünü artırmak için tekalifi milliye emirlerini yayımlattı. Bu emirlerle halktan büyük fedakarlıklar istendi.

Buna göre:
1.her kazada bir tekalifi milliye komisyonu kurulacak. Her komisyon tekalifi milliye emirlerinde istenilen malları toplayıp bildirilen cepheye gönderecek.
2.her ev bir kat çamaşır, bir çift çorap, ve çarık hazırlayacak.
3.tüccar ve halk elindeki çadır, bez, kumaş, astar, kösele hayvan malzemesi v.s. nin %40 ını bedeli sonra ödenmek şartıyla ilgili komisyona verecek.
4.insan ve hayvan yiyeceklerinin %40 teslim edilecek.
5.nakil malzemeleri ayda bir de olsa 100 km kullanılacak.
6.ordunun ihtiyacı olan terk edilmiş bütün mallara el konacak.
7.akaryakıt, araba lastiği v.s %40 na el konacak.
8.silah ve malzeme yapan demirci, marangoz, saraç, dökümcü ordunun emrine alınacak.

Bu tedbirler olağanüstü şartlarda olağanüstü tedbirlerdir. Sırtını İngiltere gibi güçlü bir devlete dayamış olan yunanlılar karşısında ne kadar güç şartlar altında mücadele edildiği anlaşılmaktadır. Bu emirler dünyada ilk defa topyekün bir savaş uygulamasıdır. Bu emirlerin yayımlanması ve uygulaması ile halkadaki ümitsizlik kaybolmaya başlamıştır.

Tekalifi milliye emirleri Osmanlıdaki “avarız” vergisiyle benzerlik göstermektedir.

tekalifi milliye emirleri, tekalifi milliye emirleri nedir, tekalifi milliye emirleri nelerdir, tekalifi milliye emirleri hakkında bilgiler, tekalifi milliye emirleri ile ilgili bilgi, tekalifi milliye emirleriyle ilgili bilgi, tekalifi milliye emirlerinin tarihi,
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim