Hakkında Bilgi

Teravih namazı nasıl kılınır

Teravih namazı
Terâvih namazı erkek ve kadınlar için sünnettir. Teravih namazı Yirmi rekattır. Ramazan-ı şerîfin her gecesinde kılınır. Cemaat ile kılınması sünnet-i kifâyedir. Vakti yatsı namazından sonra ve vitrden öncedir. Vitirden sonra da kılınabilir. Meselâ, Terâvih namazının bir kısmına yetişip, imâmla vitr namazını kılan kimse, terâvih namazından, yetişip kılamadığı rek’atları, vitirden sonra kılar. Vitir namazı, yalnız Ramazan ayında cemâat ile kılınır.

Kılınmayan terâvih namazı kaza edilmez. Kaza edilirse, nâfile olur. Terâvih olmaz.

Teravih nasıl kılınır
Terâvih namazını ikişer rek’at olmak üzere, on selâmla ve her dört rek’at sonunda bekleyip tesbîh yaparak kılmak müstehabdır. Terâvih namazı cemâatsiz yalnız olarak kılındığında; iki rekatte bir selam verildiğinde sabah namazının sünneti gibi, dört rek'atte bir selam verildiğinde ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Cemâatle dört rekatte bir selam verilerek kılındığında, ikindi ve yatsı namazlarının ilk dört rek'atlık sünneti gibi kılınır, ya’ni ilk oturuşta salli barik okunur, üçüncü rekatte kalkıldığında sübhaneke okunur. Kaza borcu olan, boş zamanlarında, beş vaktin sünnetleri ve terâvih yerine de kaza kılıp, bir ân önce, kazaları bitirip, bu namazları kılmağa başlamalıdır.

Terâvih namazı câmi’de cemâat ile kılınınca, başkaları evde yalnız kılabilir, günâh olmaz. Fakat câmideki cemâat sevabından mahrûm kalır. Evde, bir veya birkaç kişi ile cemâat ile kılarsa, yalnız kılmaktan yirmiyedi kat fazla sevab kazanır. terâvih namazına bir defa niyet etmek kafi ise de her iftitâh tekbîrinde niyet etmek daha iyidir. Yatsıyı cemâatle kılmıyanlar, terâvihi cemâat ile kılamaz. Yatsıyı cemâat ile kılmıyan bir kimse, farzı yalnız kılıp, sonra terâvihi cemâat ile kılabilir.

Namaz Çeşitleri
Teravih namazı - hakkında bilgi
Bayram namazı - hakkında bilgi
Duha namazı - hakkında bilgi 
Evvabin namazı -hakkında bilgi
Teheccüd namazı - hakkında bilgi
Cenaze namazı - hakkında bilgi
Cuma namazı - hakkında bilgi
Sabah namazı
Öğlen namazı
İkindi namazı
Akşam namazı
Yatsı namazı
Kaza namazı
Nafile namaz
Namaz, Ramazan, Teravih, Teravih namazı, Teravih namazı nasıl kılınır, Teravih namazının kılınışı, Teravih namazı ile ilgili bilgi, Teravih hakkında bilgi, Teravih namazı kaç rekattır,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim