Hakkında Bilgi

Tütün nerelerde yetişir

Tütün nerelerde yetişir
Tütün Daha çok Orta Karadeniz Bölümü’nde (Samsun, Amasya ve Tokat çevresi) yetiştirilir. Ayrıca Batı Karadeniz’de Düzce dolaylarında da üretimi yapılır. Türkiye toplam tütün üretiminin %13′ü bölgeden karşılanır.

Türkiye tütün üretiminde dünyada altıncıdır.

Ege Bölgesinde (%63),Karadenizde (%20), Marmara (%13) Bölgeleri üretimin büyük kısmını karşılar.Bunun dışında Bitlis, Siirt, Gaziantep ve Malatya’da üretilir.

Tütün Nedir
Tütün Solanaceae (patlıcangiller) familyasından Nicotiana cinsinden yaprakları sigara yapımında kullanılan bir yıllık otsu bitki türlerine verilen ad.

Haziran-Ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 0,75-1,5 m boylarında, bir yıllık kültür bitkisidir. Gövdeleri dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkanlıdır. Yapraklar sapsız veya kısa saplı, büyük oval, tüylü ve yapışkan, özel kokulu ve acı lezzetlidir. Çiçekler tepede salkım durumunda bulunurlar.

Tüp şeklinde, pembemsi-kırmızı renkli, tüylü ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir. Meyveleri uzunca ve oval şekilli küçük tohumludur.

Türkiye'de tütün ekimi yapılan bölgeler şunlardır
* Ege bölgesi (Akhisar, Söke, Manisa, Denizli, Eşme civarı).
* Karadeniz bölgesi (Bafra, Samsun, Trabzon civarı).
* Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresi).
* Marmara Bölgesi (Balıkesir, Bursa, Bolu, İzmit çevresi).
* Doğu Anadolu bölgesi (Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Hakkari).

Tütünün Kullanıldığı Yerler
Tütün yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve alkaloitler bulunur. Bu alkaloitler içinde miktarı en fazla olan Nikotin alkaloididir ve kötü kokuludur. Tütün yaprağından hazırlanan infüzyonlar (% 1'lik) vücut parazitlerine karşı sürülmek suretiyle kullanılabilir. Nikotinin sülfat tuzları zirai mücadelede böcek öldürücü olarak, yaprakları keyif verici olarak sigara imalinde kullanılır. Ayrıca tütün yaprağı özel bir şekilde fermente edilerek kokulandırılıp, toz edilerek enfiye adı verilen keyif verici ve aksırtıcı bir ürün elde edilir.

Tütün tohumları yağ bakımından zengindir. Yerli tütünlerimizdeki yağ oranı % 35-45 kadardır. Tütün yağı boya ve sabun sanayiinde kullanılır, zehirli madde taşımaz.

Tütün Nedir, Türkiyede Tütün nerelerde yetişir, Tütün nerelerde yetişir, Tütün nerde yetişir, Tütün Bitkisi, Tütün nerelerde kullanılır, Tütün hakkında bilgi
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim