Hakkında Bilgi

Vatandaşlık Görevlerimiz

Ziyaretçi tarafından sorulmuş soru, Cevaplandı.

Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir
Vatandaş:Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir. Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır. Vatandaşlık hak ve görevleri dörde ayrılır.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI: Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

KANUNLARA UYMAK: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar. Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar.Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duruma düşeriz.

VERGİ VERMEK: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize:yol,okul,hastane,okul,köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi,kurum vergisi,emlak vergisi,damga vergisi ve katma değer vergisidir.

ASKERLİK YAPMAK: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur. Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da hava, kara, denizkuvvetleri ile sağlarlar.


Vatandaş Olma Bilinci : Bir vatandaşın haklarının ve görevlerinin farkında olmasıdır. Demokratik yönetimin varlığı ve sürekliliği; vatandaş olma bilincine sahip ve bu bilinç çerçevesinde uygun davranışlar sergileyen insanların çoklukta olmasıyla sağlanabilir.

Vatandaş Olma Bilincinin Gerektirdikleri: Demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi değerleri benimsemek ve demokrasinin gereğine inanmış olmak. Vatandaş olarak haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olmak. Yasalara titizlikle uymak. Diğer insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü davranmak, şiddetten yana değil, barıştan yana olmak. Her türlü ayrımcılığa karşı olmak.

Vatandaş Olma Sorumluluğunu Taşıma Yolları:
Seçme ve seçilme hakkı
Vergi vermek
Askerlik yapmak
Kanun ve kurallara saygılı olmakVatandaşlık Görevlerimiz, Vatandaşlık Görevlerimiz hakkında bilgi, Vatandaşlık Görevlerimiz ile ilgili bilgi, Vatandaşlık Görevlerimiz kısa bilgi, Vatandaşlık Görevlerimiz bilgi, Vatandaşlık Görevlerimiz nedir, Vatandaşlık Görevlerimiz ne demek,
Farmasi Katalou
Eitim ve gretim Eitim ve gretim